Archiwum28.12.2016

23.12 obchodziliśmy wigilię harcerską. Nasi przyjaciele, instruktorzy, rodzice, harcerze, zuchy o godz. 16:30 spotkali się w auli ZSP nr 1. 7 Drużyna Harcerska "Mustang" zaprezentowała nam przedstawienie z którego mogliśmy dowiedzieć się jak obchodzone są święta w innych krajach. Po zakończonej inscenizacji Mikołaj (druh Jan Owczarski) rozdał prezenty oraz życzenia, a następnie zaprosił wszystkich do zrobienia wspólnych zdjęć. Po uroczystości w auli przeszliśmy do kościoła Ścięcia Sw. Jana Chrzciciela, gdzie 13 Drużyna Starszoharcerska im. 70 Pułku Piechoty oraz 16 Drużyna Harcerska im. Ludwika Zawieji służyli oraz śpiewali podczas mszy. Po nabożeństwie na rynku odbyło się przekazanie Betlejemskie Światła Pokoju mieszkańcom Pleszewa i okolic.
Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego dnia :)
Zdjęcia wykonała Julia Tanaś.


Zdjęcia
28.12.2016

13 grudnia byliśmy na wigilii dla samotnych, która odbywała się w Domu Parafialnym w Pleszewie. Przynieśliśmy na nią Betlejemskie Światło Pokoju, a następnie pełniliśmy służbę w szatni, gdzie byliśmy odpowiedzialni za kurtki przybyłych gości.

Zdjęcia
12.12.2016


24.11.2016


30.10.2016
21.10.2016

Jesienny rajd harcerski

12.10.2016r harcerze z 18 WDH "Nieprzetartego Szlaku" działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie odwiedzili "Wydymacz" - krajobrazowy rezerwat przyrody położony w pobliżu wsi Antonin. Głównym przedmiotem ochrony są występujące tutaj rośliny chronione, ptaki wodnobłotne bytujące na terenie stawu oraz liczne drzewa pomnikowe, zwłaszcza dęby. Udaliśmy się również do zajazdu Górecznik w Przygodzicach gdzie zwiedziliśmy mini zoo, oraz obejrzeliśmy stare sprzęty rolnicze. Pogoda nam nie dopisywała, jednak pomimo deszczu wyjazd uważamy za bardzo ciekawy i udany.

Zdjęcia
03.10.2016

27 września spotkaliśmy się w Ogródku Jordanowskim na inauguracji nowego roku harcerskiego oraz w celu uczczenia 77 rocznicy powstania Szarych Szeregów. Wspólnie wzięliśmy udział w projekcji filmiku opowiadającego o losach harcerzy w czasie II wojny światowej, apelu oraz uroczystym ognisku podczas którego wraz z przybyłymi gośćmi zaśpiewaliśmy kilka piosenek.
Organizacją tegorocznego startu harcerskiego zajęła się 14 DSH im. Batalionu "Zośka" wraz z dh. Roksaną Ryfą przy wsparciu niezastąpionej druhny Komendantki !


02.10.2016

"Harcerskie podchody w obronie przyrody"

W dniu 13 września 2016r. harcerze z 18 WDH "Nieprzetartego Szlaku" działającej przy zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w warsztatach "Harcerskie podchody w obronie przyrody". Organizatorem warsztatów był Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wlkp. oraz ZHP Referat "Nieprzetartego Szlaku". Warsztaty zostały przeprowadzone na terenie kompleksu wypoczynkowego Piaski-Szczygliczka i podzielone były na dwie części: część teoretyczną oraz część praktyczną (zwiad, konkurs plastyczny: "Żyj w zgodzie z przyrodą", tworzenie albumów przyrody, konkurs tematyczny- dopasowanie odgłosów zwierząt do zdjęć, ilustracji). Podsumowanie warsztatów odbyło się w stanicy harcerskiej "Zielona polana", gdzie mieliśmy okazję spotkać się z drużynami "Nieprzetartego Szlaku" rejonu kaliskiego.

Zdjęcia
16.09.2016


14.09.2016

1 wrzesień 2016

W tym roku obchodziliśmy 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Spotkaliśmy się pod obeliskiem 70 Pułku Piechoty aby uczcić pamięć bohaterów. Uroczystość prowadził druh hm. Zygmunt Reszel, okolicznościową gawędę wygłosił druh pwd. Mikołaj Duda, a apel pamięci odczytał druh ćwik Jan Owczarski.

Zdjęcia
11.09.2016

Wędrownicza Watra 201628 sierpnia zakończyło się osiem dni Wędrowniczej Watry. Spędziliśmy je w czasie wędrówek w kameralnym gronie i następnie w czasie zlotu, gdzie przebywało razem z nami ponad 900 osób.
Wędrówki pokazały nam jak wyglądają Góry Świętokrzyskie z perspektywy szlaku turystycznego, pozwoliły poznać Kielce i legendy z nimi związane. Zlot to m.in. sporo nowej wiedzy wyniesionej z zajęć, przygotowywanych po dwa przez każdy patrol - mieliśmy okazję poznać m.in. podstawy cyrylicy, samoobrony, planowania, czy zrelaksować się przy grach planszowych. Poza tym świetnie się bawiliśmy wieczorami w kawiarenkach i w czasie koncertów. Przy cały czas podtrzymywanym płomieniu ogniska - watry - mogliśmy pośpiewać wraz z innymi harcerzami. Organizatorzy poświęcili jeden dzień na tzw. "program zewnętrzny", w czasie którego pojechaliśmy do Kielc. Na początku zwiedziliśmy centrum geoedukacji i poznaliśmy miasto w czasie gry miejskiej. W Centrum Geologii i Geoedukacji dowiedzieliśmy się, że przed milionami lat był na terenie Gór Świętokrzyskich płytki ocean i rafa koralowa a w ich okolicy pierwsze zwierzęta wyszły na ląd. Co więcej, samodzielnie wyszlifowaliśmy uszykowany dla każdego kawałek skały wapiennej, typowej dla Gór Świętokrzyskich. Na miejscu zlotu mieliśmy zapewnione darmowe wejście do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które nie ustępuje warszawskiemu Centrum Nauki Kopernik, prezentując ciekawostki naukowe osobom w każdym wieku.
Zawarliśmy w czasie całej Wędrowniczej Watry wiele nowych znajomości i naładowaliśmy baterie na cały rok działania harcerskiego. Już czekamy na kolejną edycję za rok! :)

Harcerze 23 Drużyny Wędrowniczej "Carpe Diem".
03.09.2016

W sobotę 27 sierpnia harcerze naszego Związku Drużyn pomagali przy festynie organizowanym przez osiedle Wojska Polskiego. Do ich zadań należało nadzorowanie konkurencji sportowych m.in. przeciąganie liny czy rzut piłką do celu. W międzyczasie harcerki uczyły również dzieci tańca belgijskiego.

Zdjęcia
27.08.2016

Druhny i Druhowie !

Do końca Wielkiego Turnieju Zastępów pozostało już tylko jedno zadanie. Bardzo proszę o zebranie materiałów do wszystkich dotychczasowych zadań i przekazanie ich Waszym drużynowym.

Ostatnie zadanie zostało umieszczone w dziale "Wielki Turniej Zastępów"
21.08.2016

W dniu 15 sierpnia 2016r. braliśmy udział w obchodach Święta Wojska Polskiego zorganizowanego przez koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pleszewie. Obchody rozpoczęły się uroczystą zbiórką pod pomnikiem "Chwały Artylerzysty", którą prowadził dh. ppłk Zygmunt Reszel. Tam wraz z Drużyną Tradycji 70 pułku piechoty pełniliśmy Wartę honorową i asystowaliśmy podczas składania wiązanek kwiatów. Druhna komendantka Sławomira Madalińska w asyście zuchów przekazała tradycyjnie znicz od nas wszystkich. Następnie zuchy i harcerze swoim występem uświetnili uroczystą akademię w dawnym "Kasynie" podczas której wręczano odznaczenia oraz uhonorowano sztandar "Stowarzyszenia Upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego" w Pleszewie. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych oraz społeczeństwo.

Zdjęcia
16.08.2016

HARCERSKI FESTYN SPORTOWO-RODZINNY 2016

W sobotę, 18.08.2016 na terenie ZSP nr 2 w Pleszewie odbył się Harcerski Festyn Sportowo - Rodzinny, organizowany przez 23 Drużynę Wędrowniczą "Carpe Diem" z dh. pwd. Mikołajem Dudą na czele. W czasie festynu mieszkańcu mieli okazję brać udział w grze terenowej na orientację po parku miejskim czy zdobyć miano "Harcerskiego Tropiciela". Wykazali się umiejętnościami w posługiwaniu się mapą, rozpoznaniem ekwipunku harcerskiego, takiego, jak manierka, saperka, finka, sprawnością przy obsłudze hydronetki oraz w grach sportowych. Dzieci miały okazję poznać tańce harcerskie pod przewodnictwem dh. Mikołaja Tymeckiego oraz obejrzeć teatrzyk kukiełkowy. Wszyscy mogli skorzystać również z kawiarenki "U trzech Druhen" - wypić kawę, zjeść ciasto, spróbować "specjału obozowego" i zjeść kiełbaskę z ogniska. Organizacja harcerskiego festynu dla mieszkańców miasta była dla członków 23 Drużyny Wędrowniczej "Carpe Diem" wyczynem w trakcie przygotowania na wyjazd na największą imprezę wędrowniczą w Polsce - "Wędrowniczą Watrę".

Zdjęcia
09.08.2016


04.08.2016

Druhny i Druhowie !

Do końca Wielkiego Turnieju Zastępów pozostało już tylko jedno zadanie. Bardzo proszę o zebranie materiałów do wszystkich dotychczasowych zadań i przekazanie ich Waszym drużynowym.
03.07.2016

Harcerze w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniach od 13 do 17 czerwca 2016 roku harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku" działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w projekcie "Cztery pory roku - ekologiczne zajęcia aktywizujące i rozwijające osoby niepełnosprawne". W ramach projektu uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w malowniczo położonym schronisku górskim ZHP "Głodówka" w Bukowinie Tatrzańskiej. Brali udział w zajęciach ekologicznych, terenowych, plastycznych, wycieczkach pieszych, spotkaniu z góralem oraz wycieczce autokarowej do Zakopanego, gdzie zwiedzili muzeum przyrodnicze oraz podziwiali panoramę Tatr z Gubałówki. Ważnym podsumowaniem pracy uczestników był wernisaż zorganizowany w ostatnim dniu warsztatów, podczas którego odbyła się wystawa prac plastycznych.

Zdjęcia
03.07.2016

XXXVIII Zlot Drużyn Harcerskich "Nieprzetartego Szlaku"

W dniach 07 - 09 czerwca 2016r. w Słupii za Kępnem odbył się zlot drużyn harcerskich "Nieprzetartego Szlaku" Rejonu Kaliskiego. W pierwszym dniu zlotu po zakwaterowaniu w stanicy braliśmy udział w powitalnym apelu, biegu patrolowym oraz Turnieju gier i zabaw w wodzie. Nocą ogłoszony został alarm, podczas którego musieliśmy wykazać się dużą odwagą wykonując różne zadania przy blasku księżyca.
Drugi dzień zlotu był także dniem pełnym atrakcji. Uczestniczyliśmy w konkursie piosenki harcerskiej i patriotycznej oraz zajęciach plastycznych. Po południu rozpalono ognisko, przy którym śpiewaliśmy piosenki, poznaliśmy też kilka nowych pląsów. Wiele radości sprawiła nam wieczorna dyskoteka. W czwartek przyszedł czas rozstania... Spotkamy się za rok w Ostrzeszowie...

Zdjęcia
19.06.2016

W dniach 3 - 5 czerwca 23 Drużyna Wędrownicza "Carpe Diem" wzięła udział w Harcerskiej Służbie Lednica 2016. Był to pierwszy raz, gdy pleszewianie czynnie włączyli się w pomoc podczas Spotkania Młodych nad jeziorem Lednickim. Patrol składał się z 7 osób pod opieką pwd. Mikołaja Dudy - udział wzięli dh. Weronika Mann, dh. Zuzanna Winiaszewska, dh. Wiktoria Stefanek, dh. Aleksandra Antczak, dh. Joanna Mikołajczak, dh Grzegorz Dyoniziak, dh Krzysztof Działoszyński. Druhny i druhowie pełnili służbę porządkową oraz liturgiczno-reprezentacyjną. Po dotarciu na Pola rozbili namioty, a po kolacji wzięli udział w harcerskiej Mszy Świętej i ognisku. Następnego dnia, kiedy na miejsce spotkania zaczęła przybywać młodzież z całej Polski i innych krajów, harcerze z Pleszewa otrzymali swoje zadania, m. in. warta przy Bramie Trzeciego Tysiąclecia, uczestnictwo w procesjach, czy utrzymanie porządku ruchu uczestników między sektorami.

Około północy wszyscy uczestnicy HS Lednica utworzyli szpaler z pochodniami prowadzący do przejścia przez Bramę - Rybę. Niedziela była dniem sprzątania i ostatniego apelu ,po którym wrócili do domów zmęczeni, ale usatysfakcjonowani pełnieniem służby i zainspirowani do pojawienia się tam również w przyszłym roku.

Zdjęcia
19.06.2016

W niedzielę (12.06.2016r.) wzięliśmy udział w Dniu Dawcy Szpiku. Kilku z nas zarejestrowało się jako potencjalni dawcy. Spotkać można nas było w Pleszewie i Gołuchowie. Gorąco zachęcamy do pomocy! To nic nas nie kosztuje, nie boli, a ratuje ludzkie życia. Jesteśmy potencjalnymi dawcami. A jaka jest Twoja supermoc? :)


19.06.2016

W piątek (03.06.2016r.) wzięliśmy udział w festynie rodzinnym pleszewskiej "Dwójki" :). Na naszych stoiskach można było między innymi nauczyć się szyfrowania na różne sposoby. Nasze uzdolnione artystycznie harcerki malowały dzieciom twarze. Zabawy było niemało! Do zobaczenia za rok! :)
Czuwaj!


22.05.2016

Wyjazd na obóz harcerski do miejscowości Zaborówiec.

Ulotka informacyjna
09.05.2016

Uwaga! Uwaga!

Pleszewscy harcerze serdecznie zapraszają na "Harcerską Majówkę", która odbędzie się dnia 15 maja 2016 na terenie ZSP nr 2 w Pleszewie w godz. 15:00 - 18:00.
Na wszystkich przybyłych czeka wiele atrakcji. Dla najmłodszych teatrzyk, a dla nieco starszych gry i zabawy, majsterkowanie, strzelanie z łuku małpi gaj i wiele innych. Będzie można odpocząć w kawiarence, zjeść kiełbaskę z grilla i poczuć klimat harcerskiego życia.

W razie deszczu majówka odwołana.
Zapraszamy i czekamy,
Harcerze

08.05.2016

Dnia 2 maja wzięliśmy udział w happeningu z okazji Święta Flagi. Koordynatorem całej akcji była druhna sam. Weronika Przodaszek. Dla małych patriotów stworzony został kącik plastyczny a ich prace można było podziwiać na pleszewskim rynku. Starsi mogli wziąć udział w quizie "Kocham Cię Polsko". Były również atrakcje z chustą Klanzy. Część harcerzy by upamiętnić ten dzień roznosiła chorągiewki w Miejsca Pamięci w Pleszewie. Wszyscy miło spędziliśmy czas i mamy nadzieję, że za rok uda nam się znów wziąć udział w takim happeningu.

Zdjęcia
04.05.2016

Hura! Kolejny biwak za nami. Tym razem gościliśmy w szkole w Gołuchowie (Dziękujemy za gościnę!). Biwak był pod hasłem "Święty Jerzy - patron harcerzy", a przygotowali go przyboczni na czele z druhem ćwikiem Mateuszem Hajdaszem. Na biwaku wcieliliśmy się w rycerzy, damy dworu, królów oraz królewny. Piątkowy wieczór spędziliśmy tańcząc zumbę na akcji charytatywnej dla Ani. W ciągu trzydniowej przygody wzięliśmy udział m.im. w LARPie rycerskim, budowaniu zamków, oraz poszukiwaniu skarbu. Główną atrakcja biwaku był jednak Turniej Rycerski, który przygotowała dla nas druhna Małgorzata Jerzyk. Rodem zwycięskim okazał się ród Komunistyczna Zjednoczona Partia Krasnoludów (14DSH im. Batalionu Zośka). Brawa dla 14 DSH za hart ducha oraz wolę walki. Wieczorem wszyscy razem zasiedliśmy do królewskiej uczty (kiełbaska z ogniska). Na koniec uczestniczyliśmy w grze nocnej na której otrzymaliśmy plakietki z naszego rycerskiego biwaku. Biwak bardzo nam się podobał i jak zwykle z utęsknieniem czekamy na kolejny.

Zdjęcia
30.04.2016

Uwaga, uwaga!
Dnia 2 maja w godzinach od 11:00 do 14:00 na pleszewskim rynku odbędzie się happening z okazji Święta Flagi. Dla najmłodszych stworzony zostanie kącik w którym będą mogli stworzyć patriotyczne rysunki. Starsi natomiast będą mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną biorąc udział w quizie. Tego dnia będzie nam towarzyszyć muzyka patriotyczna. Te i wiele innych atrakcji czekają na nas już 2 maja.
Przyjdź na pleszewski rynek i świętuj razem z nami! Zapraszamy!
03.04.2016

W dniu 29.03.2016r. odbyła się gra miejska upamiętniająca 73 rocznicę "Akcji pod Arsenałem". Wszystko zaczęło się o godzinie 10:00 w murach pleszewskiej Trójki. Po wykonaniu zadania początkowego patrole, wyruszyły na trasę, ich zadaniem było docelowo dostarczenie rozkazu do odbicia "Rudego" Grupom Szturmowym Szarych Szeregów. Harcerze wykazali się nie tylko wiedzą ale również spostrzegawczością i znajomością terenu. Po skończonej grze odbyła się inscenizacja "Akcji pod Arsenałem" którą przeprowadzili druhowie z 14 DSH im. Batalionu 'Zośka" którzy wraz z pwd. Natalią Perlińską byli organizatorami całego wydarzenia.
31.03.2016

Ogłoszenia:

Wiosenna Akcja Szkoleniowa

Harcerska służba w czasie obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski
28.03.2016

14 DSH im. Batalionu Zośka serdecznie zaprasza Harcerzy oraz Wędrowników, na grę miejską upamiętniającą "Akcję pod Arsenałem" której to w tym roku mija 73 rocznica. Zaczynamy 29 Marca o godzinie 10:00 w murach pleszewskiej trójki. Maksymalna liczba osób w patrolu wynosi 5 osób, przy dowolnej ich liczbie. Nie może was zabraknąć !
28.03.2016


28.03.2016

W dniach 19-21 lutego odbył się kolejny biwak naszego Związku Drużyn. Jego tematem przewodnim był Dzień Myśli Braterskiej. Kadrę biwaku stanowili: komendantka druhna och. Julia Kałużna, zastępca komendanta do spraw programowych druhna sam. Weronika Przodaszek, oboźny druh odk. Krzysztof Przodaszek oraz druh pwd. Mikołaj Tymecki. Uczestnikami biwaku byli zuchy, harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy z pleszewskich drużyn. Na biwaku nie zabrakło zajęć integracyjnych oraz zajęć o tematyce harcerskiej. Wzięliśmy również udział w grze terenowej. Po południu uczestniczyliśmy w konkursie "Harcerz z Talentem". Braliśmy udział także w świecowisku, które było poświęcone braterstwu. Podczas biwaku trwał plebiscyt w kilku kategoriach: "Harcerskim promyczkiem", a także "Uroczym fajtłapą" została druhna och. Majka Sołtysiak. Najlepszym w kategorii "Szwajcarski zegarek" okazał się druh odk. Sebastian Doliński, "Bratnią duszą" została druhna pwd. Roksana Ryfa. "Złotą rączką" został druh pwd. Mikołaj Tymecki.

Zdjęcia


30.01.2016

20-21.01 odbyła się Harcerska Akcja Szkoleniowa. Spotkaliśmy się w ZSP nr 2 w Pleszewie. Po zakwaterowaniu odbyły się zajęcia integracyjne, gdzie mogliśmy jeszcze bliżej się poznać. O godzinie 18:00 rozpoczęły się zajęcia z metodyki zuchowej, harcerskiej oraz starszoharcerskiej. Zajęcia dla każdego z nas były bardzo ciekawe, interesujące i pomocne w dalszej pracy z naszymi zastępami. Po wyczerpujących, ale jakże ciekawych zajęciach odbyła się zabawa taneczna. Rano odbyły się zajęcia dla proporcowych, kwatermistrzów, kronikarzy i skarbników. Mieliśmy okazję m.in. zrobić swoją własną kartkę z kroniki. Po zakończonych zajęciach posprzątaliśmy szkołę i wróciliśmy naładowani energią i niezliczoną ilością pomysłów do domu.

Zdjęcia
19.01.2016

Uwaga funkcyjni!

W tegoroczne ferie zapraszamy was na warsztaty, na których poza świetną zabawą nauczymy się między innymi jak być dobrym zastępowym. Zapewniamy wiele atrakcji, miłe towarzystwo i nocne szaleństwo. Spotykamy się w środę (20.01) o 16:00 w ZSP nr 2 w Pleszewie. Pamiętajcie o zgodach, które znajdziecie poniżej. Czekamy na was! Z pozdrowieniami, organizatorzy: sam. Patrycja Przodaszek, pwd. Roksana Ryfa HO, och. Julia Kałużna, pwd. Mikołaj Tymecki.

Zgoda na udział w warsztatach
>10.01.2016


10.01.2016

Drodzy harcerze! Jak co roku przygotowaliśmy dla Was atrakcje:

22.01.2016r. zapraszamy harcerzy starszych i gimnazjalistów na wyjście do lasu. Zbiórka o godz. 10.00 przy obelisku. Prosimy zabrać ze sobą jedzenie, karimatę oraz prosimy ubrać się ciepło. Osoby, które nie są członkami ZHP prosimy o przeniesie ze sobą zgody od rodziców.

26.01.2016r. zapraszamy zuchy i wszystkich chętnych z klas 1-3 podstawowych na wyjście do lasu. Zbiórka o godz. 9.00 pod armatą. Wyjście do lasu będzie trwało do godz. 14.00. Prosimy zabrać ze sobą jedzenie, karimatę oraz prosimy ubrać się ciepło. Osoby, które nie są członkami ZHP prosimy o przeniesie ze sobą zgody od rodziców.

27.01.2016r. zapraszamy harcerzy i wszystkich chętnych z klas 4-6 podstawowych na wyjście do lasu. Zbiórka o godz. 9.00 pod armatą. Prosimy zabrać ze sobą jedzenie, karimatę oraz prosimy ubrać się ciepło. Osoby, które nie są członkami ZHP prosimy o przeniesie ze sobą zgody od rodziców.


W przypadku, gdy dziecko nie będzie miało zgody od rodzica, nie może ono uczestniczyć w wyjściu do lasu. Jeśli pogoda będzie nie sprzyjająca, np. będzie padał deszcz, wyjścia do lasu zostaną odwołane.

Zgoda na wyjście do lasu
13.12.2015

Zaproszenie

Związek Drużyn ZHP w Pleszewie im. hm. Antoniego Rymarczyka, serdecznie zaprasza wszystkich przyjaciół, rodziców, zuchy, harcerki, harcerzy, wędrowników na harcerską wigilię, która odbędzie się dnia 22 grudnia 2015, godz. 17:00 w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie, ul. Szkolna 5.

Komendantka ZD ZHP w Pleszewie
hm. Sławomira Madalińska

Program uroczystości:
17:00-17.55 - Harcerska Wigilia
17.55-18.00 - Przejście do Kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela
18.00-18.45 - Msza Święta: Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju
18.45-19.15 - Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Pleszewa na Rynku


08.12.2015

Zastępowi!

W dziale "Wielki Turniej Zastępów" zostały umieszczone kolejne zadania !!!


01.11.2015

Czuwaj!

Zapewne pamiętacie jeszcze naszą 14-stkową grę Szaro Szeregową, a także jeden z bardzo ważnych elementów tejże gry - ulotki informacyjne o rocznicy i akcji "Dom Zośki". Druga część miała za zadanie uświadomienie mieszkańców naszego miasta o problemie upływającego czasu, który nie obchodzi się łaskawie z tak ważnym miejscem, jak dom jednego z nas - Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego. Sama inicjatywa, nie ma na celu wyłącznie odrestaurowania budynku, ale również utworzenia miejsca pamięci narodowej, aby zachować wartości, jakie reprezentowali ówcześni Harcerze, Patrioci, Polacy. W związku z tym, tak jak uzgodnione zostało to wcześniej, każda drużyna ma obowiązek przeprowadzić akcję informacyjną oraz zbiórkę pieniężną. Forma akcji dowolna, ale musi być zgodna z przepisami i procedurami "Jeden harcerz - jedna złotówka". Jak sama nazwa wskazuje, prosimy o to, aby każdy z nas wpłacił minimum 1zł do swojego drużynowego/drużynowej. Cała zebrana kwota zostanie wpłacona pod sztandarem Związku Drużyn w Pleszewie na konto fundacji.
Finał zbiórki datowany jest na dzień 30 listopada 2015 roku.

Nie czekaj, działaj i czuwaj!
Koordynator akcji
Drużynowy 14 DSH im. Baonu "Zośka"
pwd. Eryk Nawrocki


25.10.2015

W poniedziałek tj. 12.10.2015 r. 16 Drużyna Harcerska im. Ludwika Zawieji przeprowadziła spotkania z uczniami klas IV - VI. Spotkania prowadziła druhna samarytanka Patrycja Przodaszek i druh odkrywca Sebastian Doliński. Już od pierwszych godzin lekcyjnych uczniowie ZSP nr 1 uczestniczyli w grach i zabawach, w których mogli poznać harcerskie życie, a także otrzymać np.: "Order Uśmiechu". Uczestnicy poznali kilka harcerskich gadżetów, których używa każdy harcerz, ale większość "cywili" nie ma o nich pojęcia. Śmiechu było co niemiara. Uczniowie byli zainteresowani i brali czynny udział w zajęciach. Wspólnie zaśpiewaliśmy harcerską piosenkę, a na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Zdjęcia


20.10.2015

Podczas tegorocznego harcerskiego startu Związku Drużyn dokonano podsumowania Wielkiego Turniej Zastępów. Zwycięzcami tegorocznej edycji okazał się zastęp "Inka" wywodzący się z 13 Drużyny Starszoharcerskiej im. 70 Pułku Piechoty.
Zastęp prezentował wysoki poziom realizacji zadań, lecz mimo tego do samego końca trwała zacięta rywalizacja, stąd też ogromne zaskoczenie na twarzach zwyciężczyń. Dziewczętom serdecznie gratulujemy, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i motywacji do udziału w kolejnej edycji Turnieju :). Dziękujemy również za udział pozostałym zastępom, trzymamy za Was kciuki, może nowy rok przyniesie nowych zwycięzców? :)

Skład zwycięskiego zastępu:
Julia Kałużna - zastępowa
Klaudia Mielcarek
Aleksandra Antczak
Weronika Mann
Weronika Barańska
Maria Mądrzak
Wiktoria Siedlecka
Klaudia Czajka
Klaudia Dziuba


04.10.2015

Druhny i Druhowie !!

Rozpoczynamy kolejną edycję Wielkiego Turnieju Zastępów. Nowy regulamin, karta zgłoszenia oraz zadania długoterminowe zostały umieszczone pod linkiem "Wielki Turniej Zastępów". Karty w formie papierowej proszę dostarczyć do drużynowych, a w formie elektronicznej na adres falco@o2.pl do dnia 30.10.2015.


27.09.2015

27 września odbyła się II historyczna gra miejska "Szare Szeregi" organizowana przez 14 DSH im. Baonu "Zośka". Gra dla naszej drużyny ma wielkie znaczenie, jej organizowanie sprawia nam dużą przyjemność, pozwala nam pogłębić swoją wiedzę, a także podzielić się nią z innymi. Nasze patrole zmagały się z zadaniami "wyrwanymi z czasów wojny". Między innymi: musieliśmy przenieść pakunek z jednego lokalu konspiracyjnego w nowe miejsce, rozdawaliśmy ulotki mieszkańcom, malowaliśmy hasła i symbole powstańcze. Każdy nasz patrol musiał wykazać się sporą pomysłowością i sprytem, aby uniknąć złapania i dekonspiracji ze strony szpiegów, czyhających na nas w najróżniejszych miejscach. W grze zaangażowane zostało blisko 40 osób. Przede wszystkim jako uczestnicy, ale również jako obstawa punktów i szpiedzy. Gra rozpoczęła się o godzinie 10:00 w pleszewskich plantach, a jej zwieńczenie nastąpiło o godzinie 14:00 w Ogródku Jordanowskim. Zwycięski patrol "Czarne Stopy" wywodzący się z 10 WDH "Sokół" otrzymał ręcznie robione trofeum najlepszego patrolu (Wykonane przez Druha odkrywcę Bartka "Łapę" gratulujemy kreatywności). Pozostałe patrole dostały pozwolenie na rozpakowanie pakunków które przenosiły. Były w nich czekolady, które można było zjeść. Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w organizację gry. Do zobaczenia za rok.


26.09.2015

Czuwaj! Druhny i Druhowie, dnia 27 września o godzinie 10 rozpoczyna się II Historyczna gra miejska "Szare Szeregi". Rozpoczęcie gry nastąpi w pleszewskich plantach. Prosimy o niezawodne przybycie, nie może Was zabraknąć!
Organizator 14 DSH im. Baonu "Zośka"


26.09.2015


04.09.2015

Zapraszamy do udziału w akcji Ratuję Dom "Zośki". Szczegóły znajdują się pod linkiem.


01.09.2015

Druhny, Druhowie, Przyjaciele!

Czas wakacji, wyjazdów, podsumowań dobiegł końca. Zgodnie z tradycją rozpoczynamy hucznie nowy rok harcerski.
Zapraszamy Was serdecznie na spotkanie inauguracyjne w niedzielę, 13 września, w godzinach 12.00-17.00, na terenie strzelnicy w Karczemce. Apel wraz z podsumowaniem Wielkiego Turnieju Zastępów odbędzie się o godz. 15.00. Organizujemy gry, zabawy, będzie również czas na wspomnienia przy stale płonącym ognisku. Do dyspozycji naszych gości oddajemy sprzęt sportowy, kredki, gry planszowe, materiały do majsterki. O kosz piknikowy prosimy zadbać we własnym zakresie.

Do zobaczenia! Czuwaj!


30.08.2015

Dnia 1 września o godzinie 12.30 na Placu Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie odbędzie się uroczysty Apel Poległych, upamiętniający wybuch II Wojny Światowej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Druhów i Druhny, rodziny i przyjaciół harcerstwa, by jak najliczniej uczestniczyli w tym wydarzeniu.


30.08.2015

Od 14 do 23 sierpnia ponad 600 harcerzy w wieku 16-25 lat, czyli wędrowników, uczestniczyło w ogólnopolskim zlocie Wędrownicza Watra. Nie zabrakło tam oczywiście 23 DW "Carpe Diem" w składzie: Maria Burchardt, Mikołaj Duda, Piotr Kałużny, Wojciech Mehr, Eryk Nawrocki oraz Natalia Perlińska.

Pierwsza część imprezy to czterodniowa wędrówka po jednej z dziewięciu tras przygotowanych przez organizatorów. Pleszewscy harcerze w tym roku przemierzali szlaki pomorza, odwiedzając m.in. Gdańsk, Sztutowo, Krynicę Morską oraz warmińsko-mazurski Elbląg.

Następnie wszyscy uczestnicy Watry przenieśli się do Koronowa k. Bydgoszczy, gdzie miała miejsce druga część przedsięwzięcia - zlot. W części zlotowej uczestnicy sami tworzą zajęcia programowe. Wędrownik na rynku pracy, taniec, promocja i wizerunek, podróżowanie, moda, technologie, ekologia, filmy, puszczaństwo, gastronomia - to tylko niektóre z propozycji zajęć, jakie przygotowali dla siebie wędrownicy. Mieliśmy także przyjemność brać udział w programie instruktorskim, akademickim a nawet zajęciach z programu LIDER+. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło "Czas działać!".

22 sierpnia troje instruktorów naszego Związku Drużyn: pwd. Natalia Perlinska, pwd. Mikołaj Duda oraz pwd. Piotr Kałużny wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Instruktorskiej "Wind of change" zorganizowanej przez Wspólnotę Instruktorów "Szara Drużyna" i Centralną Szkołę Instruktorską ZHP.

Tegoroczna "Wędrownicza Watra" była nie tylko kolejną niezapomnianą przygodą na harcerskim szlaku, dała również możliwość indywidualnego rozwoju naszym wędrownikom.

Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj.
pwd. Natalia Perlińska – patrolowa 23 DW "Carpe Diem" na WW 2015

Zdjęcia


31.07.2015

Druhny i druhowie, rodzice, przyjaciele. Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach 71 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Spotykamy się na Rynku, dnia 1 sierpnia o godz. 16.35. Mile widziane elementy patriotyczne.


23.06.2015

Aktualizacja !!!

Uprzejmie informujemy, że ognisko integracyjne, które miało odbyć się w Rokutowie 28 czerwca o 17.00, ze względu na zmianę miejsca biwaku zostaje przeniesione do Sowiny Błotnej, w okolice tamtejszej szkoły. Dzień i godzina pozostają bez zmian.

dh. Maria Burchardt


14.06.2015

Dnia 28 czerwca 2015r. o godzinie 17.00 na terenie przy sali wiejskiej w Rokutowie odbędzie się ognisko integracyjne, na które serdecznie zapraszamy harcerzy i przyjaciół harcerstwa. Gwarantowane śpiewy i miła atmosfera, będzie także możliwość upieczenia przyniesionych kiełbasek.
Zapraszamy!

dh. Maria Burchardt


08.06.2015

Zastępowi, w dziale "Wielki Turniej Zastępów" zostało umieszczone kolejne zadanie !!!


03.06.2015

Biwak w Rokutowie 26-28.06.2015r - ulotka informacyjna


01.06.2015

Informacje o najbliższym kursie na wychowawcę wypoczynku.

Zajęcia odbywać się będą w następujących dniach:
06.06.2015 r. od godz. 14:00- 19:00
12.06.2015 r. od godz. 09:00- 15:00
13.06.2015 r. od godz. 14:00- 19:00


Wszelkich dodatkowych informacji udziela:
Piotr Jaworski specjalista d/s zawodowych Centrum Rozwoju Kompetencji
ul. Ogrodowa 13, 63-300 Pleszew, tel.:739-231-868

Możliwość płatności w dniu kursu.

Są jeszcze wolne miejsca - zapisy u Agnieszki Szymczak, tel. 7234245845, email: agusia239@vp.p


18.05.2015

Dnia 16 maja 2015r. pleszewskie Sokoły odwiedziły swoje leśne gniazdo. Powędrowali do pobliskich lasów grupą około 24 osób. Dwa zastępy - Jelenie i Sokole Oko - zmierzyły się w harcerskim MasterChef'ie. Do wygrania były sprawności: kuchcik i kucharz. Obie grupy spisały się wspaniale! Oceniali ich "Roksana Amaro" i "Jan Gessler", czyli drużynowa i przyboczny. Nie mogli narzekać na głód! ;) Po napełnieniu żołądków harcerze zagrali w podchody. Śmiechu było niemało! :) Około godziny 15 Sokoły wyfrunęły z gniazda.

Do zobaczenia następnym razem!
Dh. pwd. Roksana Ryfa


11.05.2015

Biwak w Gołuchowie 29 - 31.05.2015r. - ulotka informacyjna


10.05.2015

Zapraszamy na organizowany w Pleszewie kurs na opiekuna wypoczynku.
Koszt: 140zł przy 20 osobach.
Data: 6-7 i 13-14 czerwca 2015 r. (dwa weekendy).
Zajęcia będą prowadzone przez Pana Józefa Kozana, ratownika medycznego i osobę z BHP.

Więcej informacji na temat kursu można uzyskać kontaktując się z druhną Agnieszką Szymczak tel.: 723245845.


08.05.2015

Kolejny biwak za nami! Tym razem nasi harcerze bawili się w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie. Tematem biwaku był patron harcerzy - św. Jerzy, a zorganizowali go przyboczni. Biwak rozpoczął się apelem. Zaraz po nim podzielono harcerzy w grupy dwunastoosobowe i rozpoczęto blok zajęć. Na zajęciach można było pośpiewać, pograć w gry planszowe, ale nie tylko. Harcerze nauczyli się również składać orgiami oraz smażyć gofry. Zajęcia sprawiły, że wszyscy zgłodnieli, więc zaraz po nich zjedliśmy pyszną kolacje. Około godziny 21:30 rozpoczęto kolejne zajęcia na których harcerze pracowali w zastępach. Ich zadaniem było przygotowanie teatrzyku o tematyce średniowiecznej oraz wymyślanie nazwy rodu i okrzyku. Po zakończonych zajęciach wszyscy ubrali się w mundury i około godziny 23:00 usiedli w kręgu, aby rozpocząć świecowisko przygotowane przez druhnę Weronikę Przodaszek i druhnę Julię Kałużną. Dzień był wyczerpujący, dlatego zaraz po świecowisku położyliśmy się spać. Kolejny dzień harcerze rozpoczęli zwiadem terenowym na którym zmierzyli się z różnymi zadaniami m.in. pierwszą pomocą, alfabetem Morse'a lub z pozoru prostym jednak sprawiającym trudność zaadresowaniem koperty. W trakcie gdy oni sprawdzali swoje umiejętności w terenie, zuchy bawiły się chustą Klanzy. Około godziny 13:00 wszyscy spotkaliśmy się w szkole i zabraliśmy się za robienie obiadu, czyli kiełbasek z ogniska - to co lubimy najbardziej :). Przyszedł czas na odpoczynek, a o 15:00 rozpoczęliśmy oczekiwany przez wszystkich Turniej Rycerski. Zastępy przedstawiły swoje rody i teatrzyki. Śmiechu przy tym było co nie miara. Następnie wzięli udział w konkurencjach rycerskich m.in. rzut wiankiem czy bitwa na kopie. Po zakończonych rozgrywkach kadra biwaku wybrała zwycięzców tegorocznego Turnieju i wręczyła nagrody. Na każdego uczestnika czekała plakietka z naszego rycerskiego biwaku. To jednak nie był koniec. Około 18:00 zabraliśmy się za sprzątanie szkoły, a godzinę później byli już po nas nasi rodzice :). Biwak bardzo nam się podobał i jak zwykle z utęsknieniem czekamy na kolejny.


04.05.2015

2 maja zorganizowaliśmy happening na pleszewskim rynku by uczcić Święto Flagi. Część harcerzy by upamiętnić ten dzień roznosiła chorągiewki w Miejsca Pamięci w Pleszewie, a pozostali wręczali "kartki z kalendarza" przechodniom. Dla małych patriotów stworzyliśmy kącik, w którym mogli narysować Flagę lub pomalować Godło. Były również atrakcje z chustą Klanzy czy też z balonami. Towarzyszyła nam muzyka patriotyczna, a mile spędzony czas umilała nam wspaniała pogoda. Dodatkowo uczestnicy kursu zastępowych otrzymali Odznaki Chorągwiane. Serdecznie gratulujemy!
Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zorganizować kolejny taki happening, na którym będziemy się bawić równie dobrze jak w tym roku.


27.04.2015

Obóz harcerski Związku Drużyn ZHP w Pleszewie - ulotka informacyjna


26.04.2015

Zastępowi, w dziale "Wielki Turniej Zastępów" zostało umieszczone zadanie alertowe !!!


07.04.2015

21 marca 2015 r. pleszewscy harcerze powitali wiosnę. Spotkaliśmy się na terenie wigwamów, przy basenie miejskim. Za atrakcje, gry i zabawy odpowiedzialny był druh ćwik Eryk Nawrocki. Spisał się doskonale! Każdy, bez względu na wiek, świetnie się bawił. Pląsów i śmiechu było niemało! W ten dzień odbyło się również zakończenie warsztatów funkcyjnych. Każdy z uczestników warsztatów zdobył patent zastępowego i drobny upominek. Na szczególne gratulacje zasłużyła druhna Julia Kałużna, gdyż wykonała największą liczbę zadań i wykonała je niesamowicie. Powitanie wiosny możemy uznać za bardzo udane.

Druhna pwd. Roksana Ryfa


16.03.2015

W dziale "Wielki Turniej Zastępów" zostało umieszczone kolejne zadanie.


07.03.2015

Pierwszy etap warsztatów funkcyjnych za nami. Pierwszego dnia zawędrowaliśmy do okolicznych lasów, gdzie odbyły się zajęcia integracyjne. Śmiechu było niemało! Pomimo zimna i braku słońca bawiliśmy się świetnie. Kolejne spotkanie odbyło się dwa dni później w harcówce 13 DSH im. 70 Pułku Piechoty przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Tego dnia nauczyliśmy się jak być dobrym proporcowym, skarbnikiem, kronikarzem, podzastępowym oraz zastępowym. Znaleźliśmy również czas na trochę rozrywki. Ostatniego dnia zajęć druh Grzegorz i druhna Roksana zabrali nas na historyczną wycieczkę po Pleszewie. Poznaliśmy okoliczności wybuchu i przebieg powstania wielkopolskiego. Poznaliśmy rolę pleszewskich żołnierzy i harcerzy w tym powstaniu. Odwiedziliśmy ciekawe miejsca w Pleszewie, między innymi: cmentarz przy ulicy Kaliskiej.


16.02.2015

Związek Drużyn im. hm. Antoniego Rymarczyka w Pleszewie serdecznie zaprasza rodziców, przyjaciół, zuchy, harcerzy i instruktorów na obchody Dnia Myśli Braterskiej, które odbędą się 22 lutego 2015 roku (niedziela) w godzinach od 10.00 do 17.00. Spotykamy się w Zespole Szkół Publicznych nr 1 im. 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, ul. Szkolna 5.

Prosimy o zabranie obuwia sportowego

Zuchy, harcerze i instruktorzy Związku Drużyn ZHP w Pleszewie


Proponowany program spotkania:
 • 10.00 do 10.15 - Przyjazd gości

 • 10.15 do 13.00 - Skautowe gry i zabawy integracyjne (przyda się strój sportowy)

 • 13.00 do 14.00 - Obiad

 • 14.00 do 16.00 - Skautowe gry i zabawy integracyjne, c.d.

 • 16.00 do 17.00 - Ognisko


 • 16.02.2015

  Komendantka Związku Drużyn ZHP w Pleszewie hm. Sławomira Madalińska oraz dh Mikołaj Tymecki serdecznie zapraszają wszystkich na wystawę w Bibliotece Miejskiej w Pleszewie poświęconą Dniu Myśli Braterskiej (DMB). Wystawa przygotowana została w ramach próby przewodnikowskiej przez dh Mikołaja Tymeckiego. Wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się czym jest DMB lub chcą poznać je od innej, ciekawej strony zachęcamy do odwiedzenia wystawy.


  16.02.2015

  Czuwaj! Przypominamy, że 16.02.2015r. zaczynają się Warsztaty Funkcyjnych organizowane przez druhnę Roksanę Ryfe i druha Grzegorza Grytkę. Pierwsze spotkanie odbędzie się w formie wyjścia do lasu. Kolejne (18.02.2015r.) będzie miało miejsce w harcówce przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Ostatni dzień zajęć (20.02.2015r.) również odbędzie się w ZSP 1. Warsztaty będą zakończone ogniskiem w pleszewskim wigwamie dnia 14.03.2015r.


  01.02.2015  Zgoda rodziców i informacja jak się przygotować do wyjścia.


  01.02.2015

  W dziale "Wielki Turniej Zastępów" zostało umieszczone kolejne zadanie.


  04.01.2015

  11 stycznia po raz 23 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Pleszewie. Imprezie będzie towarzyszyć wiele atrakcji. Między innymi będzie można obejrzeć wystawę zorganizowaną przez pleszewski LOK (w siedzibie LOK-u przy ulicy Poniatowskiego). Przed Domem Kultury będzie można porozmawiać z ratownikami z OSP Pleszew o Pierwszej Pomocy i nie tylko, a także spróbować swoich sił na fantomie. Zobaczyć będzie można też wystawę podsumowującą poprzednie finały WOŚP i jak dzięki nim zmienił się pleszewskie szpital. Stowarzyszenie Ja Mua w kinie zorganizuje rodzinny kącik. Wszystkie atrakcje na bieżąco można śledzić na Facebooku i Instagramie wpisując WOŚP Pleszew.

  Pwd. Grzegorz Grytka H.O.


  04.01.2015

  Betlejemskie Światło Pokoju rozświetliło cały Pleszew. 23 grudnia wieczorem trafiło w ręce mieszańców miasta, prędzej światło zostało przekazane w ręce Burmistrza MiG Pleszew, a także wielu innym instytucją przez najmłodszych naszego Związku Drużyn - zuchy.

  We wtorek, 23 grudnia o godz. 18:00 w Kościele p w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela spotkali się harcerze wszystkich naszych drużyn oraz instruktorzy, gdzie nastąpiło oficjalne przekazanie Światła. O 19:00 Ogień z Betlejem rozświetlił pleszewski Rynek, gdzie mogliśmy usłyszeć piosenkę "Wyjdź z cienia" zaśpiewaną przez druhny z 13 DSH im. 70 Pułku Piechoty.

  Światło dotarło do nas ze słowackiej miejscowości Svit, gdzie odebrało je 1500 osób - uczestników Betlejemskiego Zlotu. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji był "Pokój jest w nas". Przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju - płomień, którego źródłem jest miejsce narodzin Jezusa, przyjmujemy zachętę do pokonywania w sobie niepokoju, który wywołuje lęk, obawy. Ogień przypominał nam, że "Pokój na ziemi zaczyna się w nas samych". Tyle bowiem wokół nas zła na ile pozwolimy i tyle może być dobra - ile uczynimy.

  Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest od 1986 roku. Inicjatywa została zapoczątkowana przez austriackie radio ORF i szybko zyskała popularność w wieku krajach, głównie europejskich. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą w sztafecie Światła od 1991 roku. Przekazują je nie tylko w kraju, ale także do organizacji skautowych poza Polską. W tym roku dzięki harcerzom z ZHP Światło trafiło do Danii i Obwodu Kaliningradzkiego.

  Zdjęcia


  04.01.2015

  W dniach 5-6 grudnia odbyła się nocka filmowa dla naszego środowiska. Wszystkie drużyny stawiły się w ZSP nr 1 w Pleszewie o godzinie 17:00. Nasi harcerze rozkwaterowali się w klasach, a kadra przywitała ich apelem. Około godziny 18:00 zaczęliśmy oglądać filmy. Debiutowały filmy świąteczne ale nie tylko. W trakcie kiedy harcerze oglądali Kevina, harcerze starsi w szkolnej auli oglądali "Kamienie na szaniec". W trakcie trwania filmów można było również pośpiewać, potańczyć albo zrobić swoją własną kartkę świąteczną. Przy pracy było bardzo dużo śmiechu. Około północy zebraliśmy się na auli szkoły, aby złożyć życzenia i zaśpiewać Sto Lat druhowi Erykowi, który obchodził swoje osiemnaste urodziny. Następnego dnia rano wszyscy wstali z uśmiechem na twarzy i mimo nieprzespanej nocy mieli ochotę jeszcze potańczyć. Około godziny 11:00 zrobiliśmy na pożegnanie harcerski krąg i wróciliśmy do domu. :)

  Zdjęcia


  03.12.2014

  Zaproszenie  Związek Drużyn ZHP w Pleszewie im. hm. Antoniego Rymarczyka, serdecznie zaprasza wszystkich przyjaciół, rodziców, zuchy, harcerki, harcerzy, wędrowników na harcerską wigilię, która odbędzie się dnia 23 grudnia 2014, godz. 16.30 w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie, ul. Szkolna 5.

  Komendantka ZD ZHP Pleszew
  hm. Sławomira Madalińska

  Program uroczystości:

  16.30-17.45 - Harcerska Wigilia
  17.45-18.00 - przejście do Kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela
  18.00-18.45 - Msza Święta: Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju
  18.45-19.15 - Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Pleszewa na Rynku


  07.12.2014

  W dziale Wielki Turniej Zastępów (po prawej) zostały umieszczone pierwsze zadania.


  01.12.2014  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  Już za nieco ponad miesiąc rusza kolejny, już 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! 11 stycznia 2015 spotkamy się wszyscy by zebrać fundusze ""Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów."
  Dla pleszewskiego sztabu WOŚP zostały już ostatnie dni zgłoszeń wolontariuszy, zatem jeśli chcecie wesprzeć czynnie organizację finału w naszym mieście niezwłocznie dostarczcie swoje zgłoszenie ze zdjęciem legitymacyjnym i danymi osobistymi do dh. Macieja Banaszyńskiego (Tel. 781 194 546, e-mail losbananos@op.pl). Zgłoszenia przyjmujemy do 5 grudnia. Uwaga! Liczba zgłoszeń jest ograniczona, zatem kto pierwszy ten lepszy! Pamiętajcie, ze nawet jeśli nie uda się wam uzyskać identyfikatora wolontariusza WOŚP, to nadal możecie być z nami obecni podczas finału ;).


  Dane niezbędne do zgłoszenia:
  Imię, nazwisko
  Adres zamieszkania
  Dane i adres szkoły/miejsca pracy
  Numer PESEL
  Adres e-mail
  Kontaktowy numer telefonu (który będziecie w stanie odebrać w celu weryfikacji danych zarówno przez nas jak i głównego sztabu WOŚP, zatem pamiętajcie, że w tym wypadku nie można zlekceważyć telefonu spod nieznanego numeru!!!).


  Pamiętajcie jednak do czego się zobowiązujecie jako wolontariusze WOŚP-u! Nasza służba rozpoczyna się w niedzielę około godziny 9 (dla kilku osób nawet wcześniej) i trwać będzie do około godziny 20:30. Ze względu na stosunkowo niewielką ilość wolontariuszy nie możemy pozwolić sobie na rezygnację uczestników w połowie dnia. W naszym sztabie zawsze znajdzie się miejsce by chwilę odpocząć, wypić gorącą herbatę, zjeść parę ciastek, lecz po tej regeneracji czas ruszać powrotem na ulice Pleszewa. Dopuszczone jest, aby wolontariusze zrobili sobie półgodzinna przerwę na powrót do domu na obiad, pod warunkiem pozostawienia w sztabie swojego identyfikatora i puszki. Uczniowie szkół niestety nie mogą liczyć na żadne ulgi w szkole, zatem wszelkie zadania domowe należy odrobić w sobotę, a w poniedziałek rano iść do szkoły według planu. Wydawałoby się, że praca wolontariusza nie jest warta zachodu, skoro i tak nic na tym nie zyskamy. To nieprawda! Zgłaszając chęć do pomocy dołączasz do grona 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP w Polsce oraz kilku innych miast na świecie! Ponadto spędzisz kilka miłych chwil wśród pozytywnie zakręconych ludzi, nauczysz się nowych rzeczy i co najważniejsze - zrobisz coś naprawdę dobrego, bezinteresownie pomagając potrzebującym dzieciom i osobom starszym.

  Dodatkowo osoby i instytucje mające pomysł na ciekawe WOŚP-owe atrakcje dla naszego miasta serdecznie zapraszamy do współpracy. Kontakt z naszym sztabem poprzez e-mail- zhp_pleszew@post.pl.

  Liczymy na wasze wsparcie!


  19.11.2014

  W dniach 14-15 listopada odbył się biwak Związku Drużyn Pleszew. Wszyscy stawili się punktualnie na godzinie 17:00. Tym razem harcerze spędzili dwa dni z szkole w Taczanowie. Tematem biwaku były Andrzejki. Frekwencja na biwaku przekroczyła oczekiwania organizatorów. Było nas prawie dziewięćdziesięciu. W tym dwie nowe drużyny: 16 DH im. Ludwika Zawieji i 12 DH im. "Zawiszaków". Biwak rozpoczęliśmy od zabaw, gier i wróżb. Wszystkie drużyny chętnie angażowały się w gry i zabawy. Wieczorem Zuchy nauczyły kilku harcerzy pląsów, w tym: "Niedźwiadka" i "Łosia", a cała reszta poznawała tajemnice gry w gwizdek. Ubaw przy tym był po pachy. Następnie przyszedł czas na kolację. Po posiłku wszystkie drużyny podzielone na dwie grupy brały udział w zajęciach integracyjnych. Miały one na celu poznanie się. Na wspólnych grach, zabawach i pląsach czas upłynął bardzo szybko. Przyszedł czas na sen by rano wstać wypoczętym i gotowym do dalszych zadań, które już na nas czekały. 

  Drugi dzień rozpoczęły zajęcia metodyczne. Każdy z uczestników biwaku dowiedział się czegoś nowego o zuchach, harcerzach oraz wędrownikach. Ogromnym zaskoczeniem szczególnie dla Harcerzy Starszych było malowanie twarzy na zajęciach zuchowych. Z kolei wędrownicy "Wyszli w świat, zobaczyli, pomyśleli i pomogli, czyli działali". Tym razem pomogli Drużynowemu Drużyny Wędrowniczej. To zadanie zobrazowało dewizę wędrowniczą. Po zajęciach przyszedł czas na długo wyczekiwane tańce. Wreszcie udało nam się podłączyć sprzęt i z głośników zabrzmiała melodia do naszej ukochanej Belgijki. Nie zabrakło również Rednexa, którego nauczył nas Druh Banan. Wszyscy bez względu na wiek wskoczyliśmy na parkiet i tańczyliśmy. Czuliśmy się co najmniej jak w "Tańcu z Gwiazdami"! Po wyczerpujących tańcach, zaczęliśmy przygotowywać obiad. Królowała FASOLKA PO BRETOŃSKU. :) Wszyscy najedli się do syta. Po obiedzie przyszedł czas na wspólne zdjęcie. Gotowi ustawiliśmy się na sali. Nasze zdjęcie było także podziękowaniem za przekazany na rzecz harcerzy 1% podatku.
  WSZYSTKIM DOBROCZYŃCOM JESZCZE RAZ SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
  Wszystko co dobre szybko się kończy, więc i nasz beztroski czas szybko minął. Biwak zakończyliśmy wspólnym Kręgiem. Wyjeżdżaliśmy z Taczanowa ze smutkiem, że czas minął tak szybko, ale też z uśmiechem, że wszystko się udało.

  SERDECZNE PODZIĘKOWANIA SKŁADAMY DYREKCJI SZKOŁY W TACZANOWIE ZA UDOSTĘPNIENIE NAM SZKOŁY NA CZAS BIWAKU.

  Z harcerskim pozdrowieniem "Czuwaj"! :)


  17.11.2014


  "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
  - Jan Paweł II

  Chcieliśmy z całego serca podziękować wszystkim za przekazanie 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Związku Drużyn w Pleszewie. To właśnie dzięki Wam możemy prowadzić zbiórki, wyjeżdżać na obozy i robić to, co harcerze robią najlepiej.

  Zgodnie z otrzymanym w listopadzie rozliczeniem, po dokonaniu wszystkich formalności, w tym roku dzięki Waszej hojności udało nam się zebrać aż 2683,50 zł. Chcielibyśmy, jako: zuchy, harcerze i instruktorzy z Pleszewa serdecznie Wam za to podziękować. Dzięki Państwu ten harcerski rok będzie jeszcze bardziej pełny wrażeń niż poprzedni, w końcu harcerskie życie w mundurze jest pełne kolorów, choć na pozór wydawać się może szare.

  DZIĘKUJEMY!
  Z harcerskim pozdrowieniem "CZUWAJ!"
  Zuchy, Harcerze, Instruktorzy Związku Drużyn ZHP w Pleszewie.


  07.11.2014

  W piątek 31 października w zuchówce 1 PGZ "Młode Wilki" gościły duchy, wiedźmy, mumie i inne straszne potwory.
  Powodem tego było oczywiście HALLOWEEN. Podobnie jak w poprzednim roku małe potworki tłumnie przybyły na swój "uroczysty bal potworów".
  Zuchy podzieliły się na grupy, które brały udział w Wielkim Halloweenowym Turnieju Szóstek. Do konkurencji należało między innymi: zjadanie jabłka bez użycia rąk (które jak na ironię wygrał wampir), tworzenie mumii oraz picie przerażającej mikstury z tajemnego przepisu dh. Mikołaja. Po niezwykłych zmaganiach, w turnieju szóstek zwyciężył patrol "Potwory Atakują", a w konkursie na najlepsze i najbardziej oryginalne przebranie zwyciężył zmumifikowany faraon Rafał. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy, każdy z nas miał ciekawe przebranie. Wszyscy zapamiętamy ten wieczór i już teraz wiemy, że z pewnością powtórzymy go za rok!

  Zdjęcia


  07.11.2014

  Biwak, biwak i... po biwaku :)
  I chociaż już w domach to dalej jesteśmy pełni energii, bo był to przecież pierwszy biwak naszej gromady, ale zacznijmy od początku...
  Biwak rozpoczął się 3 października. Zuchy przybywały po kolei na salę wiejską w Rokutowie, nie wiedząc co je czeka... a czekała je wspaniała przygoda :).
  Na samym początku gromada zebrała się w krąg rady. Ustaliliśmy wtedy regulamin biwaku, który podpisali wszyscy. Następnie przyszedł czas na przygotowania do ogniska na które zaprosiliśmy mieszkańców Rokutowa. Tak jak myśleliśmy, wspólnie świetnie się bawiliśmy. Piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy i graliśmy w różne (często zaskakujące) gry. Po ognisku przyszła pora na przebranie się w piżamy i przeczytanie pierwszych rozdziałów "Antka Cwaniaka", którym zainspirowany był nasz biwak. Już po kilku stronach niemal wszyscy zasnęli. Byli też tacy którzy na spanie nie mieli ochoty, jednak po kilku ćwiczeniach z druhem Mikołajem i druhną Agnieszką zasnęli w prawdziwy sen zimowy. Rano przyszła pora na pobudkę. Ku zdziwieniu druhny Weroniki i druha Mikołaja, wszyscy wstali bez żadnych problemów i byli pełni energii (która tego dnia była im niezbędna). Jako pierwsza była zuchowa majsterka. Wszyscy poradzili sobie świetnie. Robiliśmy własne piłeczki i prace malarskie z bibuły, których nie powstydziłby się sam Picasso. I nagle, ku wielkiemu zaskoczeniu zobaczyliśmy druhnę Gumę, która stwierdziła że nie może opuścić naszego biwaku.
  Po krótkiej przerwie zuchy wraz z dh. Agnieszką, z dh. Weroniką i dh. Grzegorzem wyszły na zwiad terenowy po Rokutowie. Na całe szczęście pogoda bardzo nam sprzyjała. Po powrocie do sali, zuchy były zdumione, gdyż w całej sali porozkładane były kolorowe karteczki. Nie był to jednak tęczowy deszcz, a część zajęć dh. Mikołaja pt.:" Idealny Zuch". Zajęcia trwały i trwały, gdy nagle PRZYJECHAŁ OBIAD !! :)
  Po obiedzie wyszliśmy do lasu. Po powrocie zuchy w towarzystwie dh. Agnieszki wyszły na dwór, gdzie przy ognisku i pochodniach stali dh. Mikołaj, dh. Weronika, dh. Grzesiu i dh. Guma. Nagle padły słowa druha Mikołaja: "Dopuszczam do złożenia obietnicy zuchowej ..."
  Tego wieczoru, obietnicę złożyła dwunastka naszych zuchów, cała gromada otrzymała sprawność Wilczek-Słoneczko, a druhna Weronika została przyboczną gromady!!!
  Nie był to jednak koniec atrakcji. Następnego dnia wyszliśmy na kilku godzinne wyjście do pięknego lasku z wielkimi rowami (które rzecz jasna przeszliśmy wzdłuż i wrzesz). Po powrocie do sali, po wszystkie zuchy przyjechali rodzice i w ten oto sposób zakończył się nasz długo wyczekiwany biwak, który wszyscy zapamiętamy na długo...

  Zdjęcia


  25.10.2014

  Wprowadzono zmiany w serwisie:
  - dodano dział "Rozkazy"
  - w dziale "Hufiec" dodano sekcję "Porozumienia o współpracy"


  15.10.2014

  W "Nadwarciańskim Grodzie"...

  W dniach od 6 do 11 października 2014 roku harcerze z 18 Drużyny Harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku" działającej przy Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie wzięli udział w projekcie "Też potrafię - grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne". W ramach projektu uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w malowniczo położonym Ośrodku "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim. Brali udział w zajęciach terenowych, ognisku harcerskim, w zajęciach plastycznych, muzycznych, teatralnych oraz ekologicznych. Uczestniczyli w wycieczce do Częstochowy, gdzie zwiedzili Jasną Górę oraz Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

  Zdjęcia


  20.09.2014

  14 DSH. im. Baonu "Zośka" serdecznie zaprasza wszystkie drużyny harcerskie na historyczną grę miejską "Szare Szeregi" w sobotę 27 września 2014r. Rozpoczęcie o 10:00 pod Obeliskiem na Placu Kościuszki, a zakończenie około godziny 14:00 w wigwamie pleszewskim. W trakcie gry harcerze powinni być w pełnym umundurowaniu (jeśli nie posiadają, koszulkach harcerskich).


  10.09.2014

  9 września 1939 roku był to jeden z najdramatyczniejszych dni w historii Pleszewa. Tego dnia został zbombardowany transport rodzin 70. Pułku Piechoty ewakuowanych z Pleszewa do Komarna koło Lwowa. Pociągiem podróżowało 280 osób.

  "W Komarnie mieliśmy być drugiego, a dotarliśmy tydzień później. Cały czas byliśmy narażeni na bombardowania. Szczęśliwie, udawało się ich uniknąć. Kilka razy uciekaliśmy w pole. Samoloty atakowały, ale bomby nie trafiały w pociąg" - opowiada Ludwik Misiek syn sierżanta 70 p. p.
  Gdy transport dojechał na miejsce, pojawiło się sześć niemieckich bombowców He-111. "Zmasakrowały nasz transport. 116 osób zginęło. Kobiety i dzieci. To było straszne. Zrzucili bomby i strzelali z broni pokładowej do uciekających w kukurydzę dzieci, do wózków" - wspomina.

  W tym roku w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyło się spotkanie osób, które przeżyły nalot i rodzin tych, których dosięgły kule nieprzyjaciela. W spotkaniu wziął również udział dh Grzegorz Grytka. "Podczas spotkania wspominano ów tragiczny dzień i ludzi, którzy już na zawsze pozostali na ukraińskiej ziemi. Po spotkaniu przejechaliśmy na cmentarz przy ulicy Kaliskiej, gdzie przy mogile ofiar pomordowanych przez hitlerowców zostały złożone kwiaty pod krzyżem przywiezionym z Komarna z mogiły ofiar nalotu"- relacjonuje dh Grzegorz. Podczas uroczystości, wartę honorową przy mogile pełnili druhny i druhowie z 13. DSH im. 70. p. p.: Partycja, Weronika i Krzysztof Przodaszek oraz Mateusz Hajdasz.

  Zdjęcia


  07.09.2014

  W galerii zostały umieszczone zdjęcia z pikniku, który odbył się na Karczemce.

  Zdjęcia


  21.08.2014

  DRUHNY, DRUHOWIE, RODZICE, PRZYJACIELE !

  Wakacje i słoneczne lato odchodzą od nas dużymi krokami, więc czas na wspólne spotkanie.
  Gdzie - Karczemka (strzelnica, dawny poligon wojskowy).
  Kiedy - 31 sierpnia 2014 roku (niedziela).

  Zapraszamy Was bardzo serdecznie w godzinach od 11.00 do 17.00. Nasze spotkanie będzie miało charakter rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowo-zabawowy. Będzie można usiąść, pogadać, powspominać. Gwarantujemy wrzątek, miejsca do siedzenia. Do dyspozycji naszych miłych gości będzie wszelkiego rodzaju sprzęt sportowy, gry planszowe, kredki, farby, materiały do majsterki. Cały czas będzie płonęło ognisko. Kosz piknikowy każdy zabezpiecza sobie we własnym zakresie.
  W razie deszczu spotkanie zostaje odwołane.

  Telefon kontaktowy: 722062622 - Sławomira Madalińska.

  CZEKAMY, ZAPRASZAMY.

  DO ZOBACZENIA!


  20.07.2014

  14 czerwca 2014 r. Sokoły wzięły udział w charytatywnym festynie Osiedla nr 7 w Pleszewie. Swoje gniazdo rozbili na boisku osiedlowym, gdzie prezentowali swoje umiejętności, np. węzły, szyfry. Pod swoje skrzydła wzięli dzieci, organizując dla nich konkurencje sportowe takie jak skoki przez skakankę. Śmiechu było nie mało! Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy! :)


  20.07.2014

  Podczas tegorocznych obchodów Dni Pleszewa na pleszewskim rynku można było znaleźć gniazdo harcerskich Sokołów! 10 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Sokół" przygotowała dla mieszkańców naszego miasta wspaniałe atrakcje. Można było zajrzeć do dziupli pod tytułem "Poczta Harcerska". Osoby lubiące historię mogły poczytać o bohaterze naszego Hufca - hm. Antonim Rymarczyku. Każdy zainteresowany stoiskiem otrzymał "Legendy do kieszonki" z bardzo ciekawymi opowieściami dotyczącymi niesamowitych miejsc w Pleszewie.


  06.07.2014

  Komunikat "Szkoły Wodzów" - Kurs Woodbadge

  Ulotka


  06.07.2014

  NA TROPIE LOKALNYCH TAJEMNIC to projekt odnajdywania ciekawych miejsc, w których zdarzyły się niesamowite historie. Te miejsca są obok nas. Polana obok blokowiska - kto by pomyślał, że sto lat temu odbywały się tam biwaki pierwszych drużyn skautowych...

  Więcej informacji o projekcie


  06.07.2014

  W sobotę 14 czerwca odbył się turniej piłki nożnej Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski, na który została zaproszona 23 Drużyna Wędrownicza "Carpe Diem". W skład reprezentacji wchodzili: Mikołaj Duda, Piotrek Kałużny, Maciej Banaszyński, Janek Owczarski, Sebastian Doliński i Piotrek Marcisz, a także Natalia Perlińska jako fotoreporter i Grzegorz Grytka, który zadbał o bezpieczeństwo uczestników imprezy. W Ostrowie Wielkopolskim do drużyny dołączył "Rasiak" - maskotka drużyny, który przyniósł im szczęście ponieważ "dwudziesta trzecia" zajęła pierwsze miejsce! Całej imprezie towarzyszyła wspaniała, radosna atmosfera, której nie zmąciło nawet oberwanie chmury pod koniec turnieju.

  Zdjęcia


  06.07.2014

  "Uczestniczyliśmy w III Pleszewskiej Grze Miejskiej!" - tym faktem mogą pochwalić się aż trzy pleszewskie drużyny harcerskie (10 WDH "Sokół", 13 DSH im. 70 Pułku Piechoty oraz 14 WDH im. Batalionu "Zośka"). Mimo, że pogoda nie dopisała 20 czerwca wszyscy stawili się punktualnie na starcie. Nie było łatwo, bo uczestnicy musieli wykazać się dużym sprytem, dobrą kondycją, a przede wszystkim kreatywnością. Fabuła gry opierała się na popularnej planszówce "Cluedo" a w ramach zadań uczestnicy musieli m.in. strzelać do celu, odszyfrować wiadomość czy znaleźć podpowiedzi w basenie z piłkami. Główną misją było natomiast znalezienie odpowiedzi na 3 pytania: kto uprowadził Ibrahima Baya (poszukiwanego gościa Dni Pleszewa 2014), z jakiego miejsca został uprowadzony oraz jakiego narzędzia użyto przy uprowadzeniu poszukiwanego. Odpowiedzi były zaskakujące nawet dla graczy. Okazało się bowiem, że sprawcą jest profesor, którzy przy użyciu żelazka z zabytkowej kolejki. W grze mogły wziąć udział jedynie pięcioosobowe zespoły więc część naszej harcerskiej braci pomogła w organizacji tego dużego przedsięwzięcia.

  Zdjęcia


  29.06.2014

  W galerii zostały umieszczone zdjęcia z odsłonięcia krzyża harcerskiego na grobie dh. Hieronima Osińskiego.


  25.06.2014

  Obóz w Krzeczkowie - ulotka informacyjna


  07.06.2014

  XXXVI Zlot Drużyn Harcerskich "Nieprzetartego Szlaku"

  W dniach 27-29 maja 2014 w Konarzewie odbył się kolejny zlot drużyn "Nieprzetartego Szlaku". W pierwszym dniu zlotu po zakwaterowaniu w miasteczku namiotowym odbył się powitalny apel. Popołudnie spędziliśmy na biegu patrolowym, którego trasa wiodła do Zdun. Zwiedziliśmy tam starą kaflarnię, muzeum regionalne, rynek oraz miejsca pamięci. Drugi dzień zlotu był dniem pełnym atrakcji. Obejrzeliśmy pokazy karate, poznaliśmy pracę strażaków i policjantów, braliśmy udział w konkursach , zabawach i pląsach. Odbył się też coroczny konkurs piosenki harcerskiej i patriotycznej, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce w kategorii "ruch sceniczny" prezentując piosenkę "Szara piechota". Wieczorem odbyło się świecowisko, dyskoteka oraz pokaz teatru ognia. W czwartek przyszedł czas rozstania... Do zobaczenia za rok w stanicy harcerskiej na Piaskach!

  Zdjęcia


  30.05.2014

  "Wędrowniczy Wybuch" 2014

  W dniach 2 - 4 maja roku przyboczni 23 Drużyny Wędrowniczej "Carpe Diem" z naszego Związku Drużyn, czyli pwd. Mikołaj Duda i pwd. Grzegorz Grytka uczestniczyli w Warsztatach Wędrowniczych "Wędrowniczy Wybuch" 2014 organizowanych przez Szkołę Wodzów na stanicy Hufca Poznań - Nowe Miasto w Imiołkach nad Jeziorem Lednickim.
  - Wraz z Grzegorzem i resztą uczestników warsztatów dojechaliśmy do Lednogóry pociągiem z Poznania - opowiada dh Mikołaj - przywitała nas niezbyt przyjemna pogoda, lecz nie zdemotywowało nas to przed przeżyciem trzydniowej przygody - dodaje z uśmiechem.
  - Jak się na końcu dowiedzieliśmy nasze warsztaty zaczęły się jeszcze przed naszym przyjazdem do Imiołek - relacjonuje dh Grzegorz - dwa albo trzy dni przed kursem na maila dostaliśmy informację, że musimy zorganizować kawiarenkę dla około pięćdziesięciu osób. Pomimo bardzo ograniczonego czasu udało nam się wywiązać z powierzonego zadania, nawet padały pytania: "czy jutro też będzie kawiarenka?"- opowiada "Grytek".
  - Oprócz naszego, w Wiosennej Akcji Szkoleniowej odbywało się jeszcze kilka innych kursów: Kadry Kształcącej, Komendantów i Komend Szczepów oraz warsztatów: Kierowania Zespołem Instruktorskim i Promocyjnych - wspomina "Duduś" - wszyscy wspólnie spędziliśmy wspaniały wieczór przy grach planszowych i gitarach.
  - Podczas warsztatów nauczyliśmy się jak pracować z drużyną, ale i z pojedynczym wędrownikiem. Jednak najmilej wspominamy niespodziankę, którą zgotowali nam organizatorzy, czyli możliwość nurkowania w jeziorze z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu - wspólnie przyznają druhowie.

  Zdjęcia


  01.05.2014

  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

  Święto zostało wprowadzone w 2004 roku, a jednocześnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma ona bowiem znaczenie historyczne. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co de facto oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja. Co ciekawe, w okresie PRL-u właśnie 2 maja decyzją władz komunistycznych zdejmowano flagi państwowe, aby nie były widoczne w święto 3 maja, które w tamtym czasie zniesiono.

  Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.


  27.04.2014

  Dnia 22.04.2014 r. odbyło się wspólne wyjście do lasu 13 DSH oraz 23 DW "Carpe Diem". W gronie wędrowniczym spotkaliśmy się o godzinie 9.00 na placu Wolności, skąd wyruszyliśmy "pod armatę". Tam bowiem oczekiwały na nas harcerki i harcerze z 13 DSH. Po przeprowadzeniu zbiórki wyruszyliśmy ulicą Piaski w stronę Brzezia.  Szczęśliwie osiągnęliśmy cel, przechytrzywszy niesforne psiaki oraz pokonując po drodze rzekę. Przy ognisku spędziliśmy kilka miłych godzin, uczestnicząc w zabawach oraz rozmyślając nad udoskonaleniem przeprawy rzecznej. Przy okazji narodził się pomysł utworzenia w 23 DW zastępu "Bobry", dla którego pionierka byłaby jak bułka z masłem ;- ). Pomimo, że na ten dzień zapowiadane były burze, wszyscy z wyprawy wyszliśmy "suchą stopą" (nikt nie wpadł też do Neru). Zmęczeni lecz zadowoleni wróciliśmy do Pleszewa.

  Zapraszamy na kolejne wędrówki!
  pwd. Mikołaj Duda

  Zdjęcia
  15.04.2014

  Dział "Regulaminy" został uzupełniony o dokumenty niezbędne do prowadzenia akcji zarobkowej. Do działu "Bank Pomysłów" został dodany cykl zbiórek dla drużyn zuchowych.


  14.04.2014

  W galerii zostały umieszczone zdjęcia z Turnieju Świętego Jerzego.

  Zdjęcia
  06.04.2014

  Druhny i druhowie!

  Zapraszamy serdecznie na Turniej Świętego Jerzego. Nasi harcerze i zuchy staną do boju o tytuł Złotego Rodu Ziemi Pleszewskiej. Przygotowaliśmy dla nich kilka konkurencji nawiązujących do turniejów rycerskich z czasów Średniowiecznych. Zasiądziemy też do ogniska, upieczemy kiełbaski i porozmawiamy w harcerskim gronie. Turniej będzie wspaniałą okazją do spotkania, piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na wolnym powietrzu. Mamy nadzieję, że uda się Wam znaleźć czas i choć na chwilę odwiedzicie nas. Turniej odbędzie się dnia 12 kwietnia, całość rozpocznie się już o 10 i zapraszamy wszystkich chętnych, do ogniska zasiądziemy o godzinie 13.

  Czuwaj! 23 Drużyna Wędrownicza Carpe Diem.


  24.03.2014

  Druhny i Druhowie !
  26 marca 2014 o godzinie 18:04 w 71 rocznicę Akcji pod Arsenałem odbędzie się emisja filmu dokumentalnego "Rudy, Alek, Zośka" w TVP Historia.


  03.03.2014

  Rok 2014 rozpoczął się naszych harcerzy naprawdę braterski. Dzięki wspólnym harcerskim wysiłkom udało nam się 21 i 22 lutego zorganizować obchody Dnia Myśli Braterskiej dla wszystkich członków Pleszewskiego Związku Drużyn, rodziców i przyjaciół harcerstwa. Ta uroczystość nie mogła by się odbyć bez ogromu przygotowań, pracy i zrozumienia, którym obdarzyli nas zarówno harcerze jak i nasi drodzy przyjaciele.

  Obchody rozpoczęliśmy biwakiem w ZSP nr 1 w Pleszewie, gdzie dzięki ogromnej życzliwości dyrekcji na którą zawsze możemy liczyć, udało nam się zorganizować świetną harcerską imprezę. Mogliśmy swobodnie się rozlokować i rozpocząć harcerską pracę. Podczas biwaku mieliśmy okazję gościć wszystkie obecnie działające pleszewskie drużyny, a także gości przybyłych z Ostrowa Wielkopolskiego. Była to spora uroczystość, naszemu harcerskiemu gronu w tym roku naprawdę dopisała liczebność.

  Rozpoczęliśmy skromnie, świetnie zorganizowanym kominkiem i świecowiskiem którego podjęła się druhna Agnieszka Szymczak. Tam poznaliśmy dobrze czym tak naprawdę jest harcerska życzliwość i jak ważne są więzi, które łączą każdego harcerza. Wzięliśmy te słowa do serca, by już w sobotę móc zanieść harcerskie przesłanie przyjaźni do pleszewskich instytucji.

  Harcerskie słowa trafiły do wielu pleszewskich organizacji, zanieśliśmy przesłanie braterstwa do: Domu Dziecka, Domu Sióstr Salezjanek, Muzeum Regionalnego, Biblioteki publicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Domu Pomocy Społecznej a także do naszego pleszewskiego Aquaparku. Akcja ta przypominała nam o skautowych ideach które przyświecały nam podczas całych obchodów.

  Takim motywem też rozpoczęło się wspólne ognisko, słowa Baden Powella "Niech posłannictwem naszym będzie rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie" wzięliśmy sobie do serca, razem siadając do naszej harcerskiej Gali nagród. Była to gala niezwyczajna, która wzorem ceremonii przyznania Oskarów, pozwoliła nagrodzić ciężko pracujących w naszym środowisku harcerzy. Przyznaliśmy Harce, które były nagrodami za ciężką instruktorską pracę tych, którzy nasze środowisko tworzyli, bez których nie moglibyśmy tego święta zorganizować. Po zakończeniu ceremonii, miłym akcentem i wpisem do księgi pamiątkowej skończyliśmy obchody wspólnego Dnia Myśli Braterskiej w Pleszewie.

  Nie było to pierwsze święto, które spędziliśmy razem i nie będzie to też ostatnie. Pełni zapału i energii, jesteśmy gotowi nasza praca w bieżącym roku była jeszcze lepsza.

  Z harcerskim Czuwaj!
  Pleszewscy Harcerze i Instruktorzy ZHP.

  Zdjęcia


  10.02.2014

  Szanowni państwo! Druhny i druhowie!
  W ramach Nieobozowej Akcji Zima 2014 odbędzie się dn. 11.02.2014r. (wtorek) odbędzie się zimowa wyprawa do lasu (Zielona Łąka). Zbiórka wszystkich chętnych odbędzie się o godzinie 9:00 pod Armatą przy Alei Wojska Polskiego (dawna jednostka wojskowa). Powrót około godz. 16:00.

  Więcej informacji i zgoda rodziców pod linkiem (link)


  09.02.2014

  Harcerska Kropla Braterstwa

  Druhny i Druhowie!
  Serdecznie zapraszamy na akcję Pleszewskiego Klubu Krwiodawców, która odbędzie się dnia 23.02.1014r. (niedziela) od godziny 10:00 do godziny 14:00 w pleszewskim Domu Parafialnym. Pamiętajcie, ze musicie mieć ukończone 18 lat i dowód osobisty ze sobą!
  Przyjdźmy razem w mundurach, aby w ten sposób wspólnie uczcić Dzień Myśli Braterskiej!
  Pozdrawiamy.
  Zapraszamy.
  Czuwaj!


  15.12.2013

  Wyjdź z cienia. Pokaż dobro.
  www.swiatlo.zhp.pl

  Dnia 22.12.2013r. odbędzie się uroczyste zakończenie obchodów 100 lecia harcerstwa na ziemi pleszewskiej połączone z uroczystym przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Pleszewa.

  Program uroczystości:
  18.30 - 19.30 msza święta w Kościele pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela
  19.30 - 20.00 uroczystość przekazania światła (Rynek)
  20.00 - 20.15 spektakl "Teatr ognia" (Rynek)

  Serdecznie zapraszamy!


  Plakat dla harcerzy, zuchów, przyjaciół...


  PROGRAM OBCHODÓW
  STULECIA HARCERSTWA ZIEMI PLESZEWSKIEJ
  1913-2013

  1. 29-30.06.2013, Dni Pleszewa - stoisko promocyjne na pleszewskim rynku

  2. 27-29.08.2013 - Harcerska Wędrówka

  3. 21-22.09.2013 - Zlot Harcerstwa Pleszewskiego, Harcerski Festyn dla środowiska lokalnego ZSP nr 2 w Pleszewie

  4. 13.10.2013 - Uroczystości pod obeliskiem 75 - lecia Harcerstwa Ziemi Pleszewskiej, Plac T. Kościuszki
  - uroczysty apel
  - odsłonięcie tablicy okolicznościowej
  - polowa msza św, ZSP nr 2
  - otwarcie wystawy okolicznościowej, Dom Kultury

  5. Listopad 2013 - odsłonięcie krzyży harcerskich na mogiłach harcerzy zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej - wystawa tematyczna

  6. Grudzień 2013 - zakończenie obchodów Stulecia Harcerstwa Ziemi Pleszewskiej - uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Pleszewa, Rynek, kościół pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela.


  07.12.2013

  W dniu 3 grudnia 2013r. odbyło się uroczyste otwarcie harcówki. W imprezie uczestniczyły harcerki i harcerze z 18 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Nieprzetartego Szlaku" oraz zaproszeni goście. Pani dyrektor Elżbieta Kwiatek oraz druh hm. Zygmunt Reszel dokonali uroczystego otwarcia harcówki poprzez przecięcie wstęgi. Harcerze przygotowali smaczny poczęstunek, program artystyczny, zaprezentowali piosenki i pląsy.

  Zdjęcia


  07.11.2013

  W galerii zostały umieszczone zdjęcia z uroczystości pod obeliskiem 75 - lecia Harcerstwa Ziemi Pleszewskiej. Serdeczne zapraszamy do oglądania.


  05.10.2013

  Serdecznie zapraszamy do zwiedzania okolicznościowej wystawy. Wystawa czynna:
  13 - 25 października 2013 r. w godzinach od 16.00 do 18.00 w Domu Kultury w Pleszewie.

  Szczegółowe informacje
  05.10.2013

  Harcerze Ziemi Pleszewskiej mają zaszczyt zaprosić na uroczystości z okazji 100 - lecia harcerstwa, które odbędą się 13 października 2013 r. od godz. 9.30 na placu Kościuszki.

  Szczegółowe informacje

  15.09.2013

  Związek Drużyn Pleszew serdecznie zaprasza wszystkich harcerzy, przyjaciół, sympatyków na Zlot pleszewskiego harcerstwa, który odbędzie się w dniach 21-22.09.2013 na terenie ZSP nr 2. Szczegółowy program Zlotu w załączeniu. Czekamy, liczymy że znajdziecie chwilę czasu dla dostojnego w latach ale młodego duchem jubilata. Będzie okazja się spotkać, pogadać, pośpiewać i powspominać.

  Program Zlotu

  BRAĆ HARCERSKA ZIEMI PLESZEWSKIEJ


  08.09.2013

  27 sierpnia 2013 roku harcerze Hufca Pleszew wyruszyli pieszo na biwak do Rokutowa. Żeby było ciekawiej każda drużyna szła inną trasą. Jako pierwsza dotarła 10 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Sokół". Następnie przybyła 13 Drużyna Starszoharcerska im. 70 Pułku Piechoty. 14 Drużyna Starszoharcerska im. Batalionu Zośka obrała trasę przez Grodzisko przez co przyszła na Salę Wiejską w Rokutowie ostatnia. Po szybkiej organizacji sali i legowisk, zjedliśmy pyszny obiad - makaron z sosem pomidorowym. Nadszedł czas na zabawę i naukę. Harcerze odbyli zajęcia z musztry, a następnie wyruszyli na zwiad. Ich zadaniem było zrobienie dokładnej mapki Rokutowa. Po powrocie i chwili odpoczynku, zjedliśmy, równie pyszną jak obiad, kolację - naleśniki z dżemem lub cukrem. Świecowisko to jeden z najbardziej lubianych momentów na biwakach. I u nas tego nie zabrakło. Podczas wspólnego śpiewania harcerze, podzieleni wcześniej na zastępy, przedstawili swoje mapki. Spisali się rewelacyjnie. Około godziny 23.30 poszliśmy spać.
  Następnego dnia wstaliśmy o godzinie 7.00, odbyliśmy poranną gimnastykę, zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy do lasu. Na miejscu uczyliśmy się bardzo ciekawych rzeczy, np. robienia namiotu z pałatki. Druh Mikołaj Tymecki zorganizował świetną grę przyrodniczą, podczas której harcerze chodzili po lesie, szukali i zbierali wyznaczone kawałki drzew, liście, szyszki, itp. Następnie znaleziska były omawiane. Inną bardzo ciekawą grą było "wykradanie proporców". Ta gra uczy nas skradania, zachowania ciszy, spokoju i logicznego myślenia strategicznego. Podczas tych miłych zajęć kilka druhen i druhów z druhem Andrzejem Madalińskim na czele przygotowywało zupę warzywną, która wyszła znakomita! Harcerze jedli aż im się uszy trzęsły! :) Po chwili odpoczynku poszliśmy szukać odpowiednich patyków do ogniska, które organizowaliśmy w ten dzień dla mieszkańców Rokutowa. Wróciliśmy na Salę Wiejską i zaczęły się przygotowania. Około godziny 18.00 zaczęli zjawiać się goście. Graliśmy na gitarach, śpiewaliśmy, rozpaliliśmy ognisko, smażyliśmy ludziom kiełbaski i świetnie się bawiliśmy. Atmosfera była niesamowita. Mieszkańcy bardzo ciepło nas przyjęli i chętnie z nami śpiewali. Mamy nadzieję, że nasze ognisko na długo zapadnie im w pamięci i będą je mile wspominać. Po ognisku harcerze mieli jeszcze zajęcia z symboliki krzyża harcerskiego. To jednak nie był koniec atrakcji. Po zjedzeniu kolacji wyszliśmy do lasu na grę nocną, którą zorganizował druh Eryk Nawrocki. Podzieliliśmy harcerzy na dwie drużyny. Zadaniem jednej było pilnowanie czterech zniczy, a zadaniem drugiej - zgaszenie ich. Dzieciaki najadły się wiele strachu, jednak zabawa podobała im się trochę ich rozbudziła. Czas na przyrzeczenie harcerskie. Na tym biwaku złożyły je trzy osoby: druhna Justyna Duda, druh Mikołaj Wojtczak i druh Hubert Knioła. Osoby, które złożyły przyrzeczenie zostały przy ognisku wraz ze swoimi drużynowymi. Reszta harcerzy wróciła na Salę i poszła spać.
  Kolejnego dnia wstaliśmy o godzinie 9.00. Zjedliśmy śniadanie i rozpoczęły się zajęcia. Pewna grupa harcerzy grała z druhem Konradem Bołundziem w wymyśloną przez niego grę rpg. Pozostali grali w kobyłę. Następnie harcerze zagrali w grę "zgadnij kto to?". Każdy zastęp wylosował postać, którą musiał przedstawić słownie lub przez scenkę. Śmiechu było niemało. Tą grą zakończyliśmy zabawy biwakowe. Nadszedł czas na sprzątanie i powrót do domu. Około godziny 18.00 oddaliśmy klucze sołtysowi. Biwak zaliczamy do bardzo udanych!
  Zdjęcia

  Dh sam. Roksana Ryfa


  08.09.2013

  Złap pion! Trzymaj poziom!

  W poniedziałek, 19 sierpnia harcerze z całej Polski oraz skauci z dziewięciu krajów świata rozpoczęli XI edycję Wędrowniczej Watry, która tym razem odbyła się w Małopolsce. Wydarzenie, które trwa tydzień podzielone było na dwie części; wędrówkę na dziesięciu specjalnie przygotowanych trasach w całym województwie oraz wspólny zlot wszystkich uczestników. W tym wielkim przedsięwzięciu wzięło udział jedenaścioro wędrowników z Pleszewa. Ich przygoda zaczęła się w Brzesku gdzie wraz z dziewięćdziesięcioma wędrowniczkami i wędrownikami z różnych zakątków Polski ruszyli na trasę obronną. Ciekawy program z całą gamą zajęć nie pozwalał na lenistwo. W trakcie wędrówki brali udział w szeregu nietypowych zadań. Była łączność, tyrolka a nawet paintball. Po kilkudziesięciu kilometrach przebytych w czasie trzech dni w końcu dotarli na miejsce zlotu: Piaski-Drużków, czyli wioski leżącej nad malowniczym Dunajcem. 21 sierpnia, kiedy na polanie zapłonęła watra zlot wędrowników zaczął się oficjalnie. Tegoroczna impreza obracała się w tematyce specjalnościowej; przygotowane przez uczestników i organizatorów warsztaty, konferencje i specjalnościowe gry spełniały oczekiwania harcerskich specjalistów we właściwie każdej dziedzinie. Również 23 DW "Carpe Diem" stanęła na wysokości zadania i zorganizowała grę obronną oraz brał udział w szeregu przygotowanych zajęć oraz w wieczornych koncertach. Zlot zakończył się o świcie 25 sierpnia ogłoszeniem patrolu Primus Inter Pares - grupy, która najlepiej poradziła sobie podczas wędrówek i wykazywała się prawdziwie wędrowniczą postawą podczas Watry.
  Wędrownicza Watra okazała się dobrą okazją, aby nie tylko świetnie się bawić, dała także szansę rozwoju siebie samego w trzech płaszczyznach: siły ciała - w trakcie wędrówek specjalnościowych, siły rozumu - biorąc udział w organizowanych zajęciach i konferencjach oraz siły ducha - działając zawsze zgodnie z najwyższymi wartościami.
  Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl - pomóż, czyli działaj!

  Zdjęcia


  17.07.2013

  Podczas tegorocznych obchodów Dni Pleszewa zrobiło się naprawdę harcersko!

  Przygotowania do obchodów 100 lecia harcerstwa na Ziemi Pleszewskiej trwały dużo czasu, bo przecież na dniach miasta nie może zabraknąć harcerskiej braci. Stworzyliśmy duży i ciekawy "harcerski kąt", z wieloma pamiątkami i zdjęciami. Od rana do późnego wieczora był on zawsze pełny umundurowanych i pełnych energii harcerzy i harcerek oraz zainteresowanych przechodniów.

  Nasze stoisko, z nowym logiem i wielkim banerem wzbudziło duże zainteresowanie. Sporo wpisów zostało oddanych do pamiątkowej złotej księgi. Także wiele pamiątkowych kartek, ze stemplami poczty harcerskiej, rozeszło się do pleszewskich domostw. Dostaliśmy nawet swoje 5 minut na głównej scenie.

  Tegoroczna impreza pozostawiła po sobie trochę harcerskiego ducha. Nas zmotywowała, a mieszkańcom przypomniała, że harcerstwo w Pleszewie istnieje już od dawna i ma się dobrze.


  12.07.2013

  W galerii można znaleźć zdjęcia z Dni Pleszewa.


  25.06.2013

  Uwaga !!! Ważna informacja !!!
  W tych dniach wszyscy uczestniczymy w niezwykle ważnym działaniu, jakim jest powszechna zbiórka funduszy na skomplikowaną operację przeszczepu płuc, która pozwoli żyć wspaniałej instruktorce ZHP - hm. Justynie Piotrowskiej z Oławy.
  Więcej informacji ...


  05.05.2013

  Na pierwsze wiosenne wyjście do lasu czekaliśmy cały marzec i pół kwietnia. Na próżno. Wszędzie było pełno śniegu. Wreszcie po kilku ciepłych dniach postanowiliśmy wyruszyć w świat! 27 kwietnia pleszewscy harcerze zabrali się o godz. 10:00 "pod Armatą" na ul. Wojska Polskiego i wspólnie odbyli pierwszą wiosenną wędrówkę. Mimo iż od samego rana było pochmurno i kropił deszcz, w końcu "jedna jaskółka wiosny nie czyni", postanowiliśmy obcować z naturą. Przed deszczem schowaliśmy się w malowniczym małym lesie, gdzie przyrządziliśmy małe co nieco. Były placki ziemniaczane, spaghetti a nawet "frytki" z pieczoną kiełbasą. Nie zbrakło także herbaty, kawy i... zabawy! Wszyscy wspaniale się bawili, a po wyjściu z lasu poczuliśmy na policzkach ciepłe słoneczne promienie, na które od dłuższej chwili niecierpliwie czekaliśmy.
  Zdjęcia


  05.05.2013

  W dniach 5-7 kwietnia 2013 roku 13 DSH im. 70 Pułku Piechoty wzięła udział w biwaku współorganizowanym z 58 DSH M.O.S.T. z Ostrowa Wielkopolskiego. Biwak miał miejsce w miejscowości o jakże pięknej nazwie - Szczury.

  Czytaj dalej


  05.05.2013

  W dniach 15-17 marca 2013r. w ZSP nr 3 w Pleszewie odbył się biwak harcersko-zuchowy. Udział w nim wzięła 10 WDH, 13 DSH, 14 DSH oraz gromady zuchowe i drużyny harcerskie z Kaliskiego Hufca.
  Podczas wyjazdu odbyło się sporo zajęć integracyjnych między drużynami, ale nie zabrakło także nauki. Harcerze brali udział w zajęciach z pierwszej pomocy, węzłów, szyfrów oraz orientacji w terenie. Oczywiście nie zabrakło gry nocnej, hektolitrów wypitej herbaty oraz śmiechu. Zuchy natomiast brały udział w grze terenowej. Po przeniesieniu się do średniowiecznego zamku Camellot musiały pomóc królowi Arturowi znaleźć... okrągły stół. Było przy tym sporo zabawy a każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy list gratulacyjny od samego władcy!
  Kolejną atrakcją dla wszystkich uczestników było wyjście na basen lub kręgielnię bowlingową. Wieczorem na uroczystym świecowisku zuchy złożyły Obietnicę Zuchową. Kilka godzin później także kilku harcerzy miało swoje święto - złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Biwak minął bardzo szybko a każdy uczestnik wrócił z uśmiechem na twarzy do domu.
  Zdjęcia


  01.03.2013

  Na stronie Chorągwi www.zhp.wlkp.pl zamieszczony jest baner do e-deklaracji PIT za rok 2012 przygotowany dla naszej Chorągwi. KRS jest wpisywany automatycznie. Można wskazać cel szczegółowy. Aplikacja umożliwia sporządzenie deklaracji PIT w wersji papierowej lub wysłania w wersji elektronicznej.


  07.01.2013
  21. Finał już za tydzień, ale pamiętajcie, że Fundacja WOŚP gra przez cały rok, między innymi ucząc pierwszej pomocy.

  Mowa tu o szkoleniach: Pokojowego Patrolu, Ratujemy i Uczymy Ratować i szkoleń w Ośrodku Szkoleniowym Szadowo - Młyn. Wszystkie je znajdziecie na stronie wosp.org.pl/pierwsza_pomoc.

  Pokojowy Patrol to wolontariat pełen przygód i niesamowitych emocji!

  Pokojowy Patrol to wolontariusze, którzy przyjeżdżają na Festiwal Przystanek Woodstock i styczniowy Finał WOŚP, by pomagać przy organizacji tego pozytywnego zamieszania.
  Aby zostać członkiem Pokojowego Patrolu, wystarczy, że masz 18 lat i ukończysz trzydniowe szkolenie. Czekają tam na Ciebie nie tylko zajęcia z pierwszej pomocy, ale także szereg zadań survivalowo-integracyjnych oraz kurs, po którym dostaniesz uprawnienia służby informacyjnej na imprezach masowych. Odbycie tych szkoleń dokumentowane jest stosownymi certyfikatami.
  Podstawowym warunkiem uczestnictwa w naszych szkoleniach jest późniejszy przyjazd na Festiwal Przystanek Woodstock i praca w Pokojowym Patrolu w charakterze wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki temu Przystanek jest (w ocenie zawodowych służb) najbardziej profesjonalnie przygotowaną i najbezpieczniejszą imprezą masową w Polsce, ale wciąż zachowuje swój niepowtarzalny charakter, oparty na hasłach: "Miłość! Przyjaźń! Muzyka! Rock&Roll! Stop przemocy! Stop narkotykom!".

  Jeśli chcesz pomóc w organizacji Finałów WOŚP, zobaczyć jak wygląda od kuchni jeden z największych festiwali w Europie oraz nauczyć się pierwszej pomocy, zgłoś się na szkolenie Pokojowego Patrolu, rejestrując się na stronie: www.patrol.wosp.org.pl .

  Wszystkie informacje o wolontariacie, Pokojowym Patrolu i najbliższych szkoleniach znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.wosp.org.pl/pokojowy_patrol oraz na facebooku, pod adresem: www.facebook.com/pokojowypatrol .

  Zapraszamy gorąco!


  11.11.2012

  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pleszewie.

  Zdjęcia


  08.11.2012

  W niedzielę wieczorem TVP Poznań wyemituje film o stuleciu Harcerstwa w Wielkopolsce.


  04.11.2012

  "Nie było wtedy jeszcze nas, gdy Orły zmiótł pogardy czas, otumaniła kraj mgła szara: Szare Szeregi wyszły z mgły...".
  27 września br. w harcówce w ZSP nr 1 w Pleszewie odbył się uroczysty kominek z okazji 73 rocznicy przejścia ZHP do konspiracji. Wśród zaproszonych znaleźli się harcerze i harcerki pleszewskich drużyn. W trakcie kominka można było wysłuchać opowieści związanych z działalnością Szarych Szeregów podczas II Wojny Światowej. Harcerze dowiedzieli się między innymi o ważnej roli szaroszeregowych harcerzy, idei konspiracyjnego ruchu harcerskiego oraz istocie harcerskich wartości dla istnienia polskiego Państwa Podziemnego. Poznali także ważniejsze postaci związane z organizacją oraz śpiewali tematyczne piosenki.

  Zdjęcia


  05.07.2012

  Dnia 02.07 w Pleszewskich Plantach odbył się "Harcerski Bieg na Orientację" zorganizowany przez ćwika Mikołaja Klonowskiego przybocznego 13DSH, w ramach realizacji stopnia przewodnikowskiego.
  W zawodach próbowało swoich sił 10 zawodników podzielonych na dwie kategorie wiekowe. Najlepsi zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich znaleźli się Mikołaj Tymecki, Agnieszka Szymczak wraz z Patrycją Przodaszek, Szymon Wojciechowski oraz Magdalena Onyszkiewicz zajmując pierwsze miejsca. Jak to zwykle na harcerskich imprezach bywa, atmosfera była przyjazna i wesoła, a piękna słoneczna pogoda sprzyjała zawodnikom w trakcie biegu. Cała impreza odbyła się w duchu zdrowej i uczciwej rywalizacji. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy chętnych na kolejną tego typu imprezę.

  Zdjęcia


  27.05.2012

  Protektorat prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nad organizacjami harcerskimi

  Czytaj więcej


  15.04.2012

  Uaktualniono galerię o zdjęcia z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


  Zjazd Hufca ZHP im. hm. Antoniego Rymarczyka w Pleszewie

  Dnia 28 października o godzinie 17 w Szkole Podstawowej nr 1 w Pleszewie (ul. Szkolna 5) odbędzie się Zjazd Hufca ZHP Pleszew.
  Serdecznie zapraszamy.


  Wycieczka do Londynu

  Szczegóły wyjazdu znajdują się w ulotce (kliknij tutaj).

  29.05.2011

  Ankieta

  Druhna Agnieszka Kuźnik zwraca się do Was z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety, która jest niezbędna do napisania pracy licencjackiej. Za pomoc z góry dziękujemy !

  Ankieta


  29.04.2011

  Wywieś Flagę!

  2 Maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Harcerze Hufca ZHP Pleszew przypominają o wywieszeniu biało-czerwonej flagi przed swoimi domami, a także zapraszają wszystkich mieszkańców Pleszewa do wzięcia udziału w utworzeniu "żywej" flagi. Akcja odbędzie się 2 maja (poniedziałek) o godzinie 12:00 na rynku.


  18.02.2011

  Dzień Myśli Braterskiej


  05.02.2011

  Czuwaj !

  Kochani harcerze i nasi nigdy nie zawodzący przyjaciele już niedługo bardzo ciekawe i niebywałe wydarzenie! Otóż dwójka naszych znów postanowiła zrobić coś ciekawego i wartego poparcia. Przemo Kubiak i Łukasz Bogdali chcą pobić kolejny rekord na istnie wędrowniczym poziomie, ale nie tak dla sztuki tylko dla idei propagowania szeroko pojętej turystyki i zdrowego stylu życia, dlatego zapraszam wszystkich do odwiedzenia ich strony. Na stronie znajdziecie więcej informacji o ich przedsięwzięciu, galerię zdjęć i wszystkie aktualności dotyczące wyprawy!
  Na portalu Facebook także można śledzić poczynania naszych wędrowników, a także "polubić" to wydarzenie.
  Wszystkim polecam także aukcję internetową, dzięki której każdy może stać się właścicielem kroków pokonanych podczas bicia rekordu Polski! Naszym pozytywnie zakręconym druhom życzymy mocnych nóg podczas wędrówki, spotkania w drodze samych mądrych i dobrych ludzi, pogody ducha i wielu wielbicielek.

  "...Za tą przełęczą jest następna dolina,
  Za tamtym szczytem jest następny świat,
  Kto nas potrafi tutaj zatrzymać,
  kto nam zabroni spoglądać w dal..."


  01.02.2011

  Akcję pod względem logistyczno-organizacyjnym wspierali harcerze  10.01.2011


  Po raz 19 zagrała w Pleszewie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Już 11 raz zbiórka była organizowana przez sztab Hufca ZHP Pleszew. W tym roku zebraliśmy:

  Szkoły, wsie, organizacje puby: razem 5.098,05
  Kwesta uliczna harcerzy: 15.298,06
  Razem: 20.396,11


  Przedszkola:
  Słoneczne: 720,00 (debiut i od razu rekord tego Finału)

  Szkoły:
  LO Staszic 400,00
  ZSUG Zielona 138,17
  ZSP nr 1 258,31
  ZSP Kowalew 171,02
  ZSP Taczanów II 197,82
  ZSP nr 3 302,46
  ZS Specjalnych 249,80
  ZSP Kuczków 380,00
  ZSP Sowina Błotna 165,28


  Puby i organizacje:
  Hades 95,00
  Piwnica 31,04
  Marcisz 77,45
  PAST(Pleszew Air Soft Team) 912,37

  Wsie:
  Lenartowice 364,86
  Czermin 245,42
  Broniszewice 442,59
  Kowalew 346,46


  Zapraszamy do oglądania zdjęć z WOŚP Kliknij tutaj  05.01.2011

  Tylko kilka dni dzieli nas od kolejnego - już i dopiero - 19 Finału WOŚP.
  Wszyscy wolontariusze muszą zgłosić się dnia 09.01.2011 tj. w niedzielę na godzinę 9.00 do Domu Kultury w Pleszewie ul. Bogusza, tu mieści się Sztab ZHP Hufiec Pleszew. Dotarły już do Sztabu skarbonki, plakaty, serduszka i identyfikatory.

  Przypominamy wolontariuszom o ważnych sprawach:
  - ciepłe wygodne ubranie i buty,
  - można przygotować sobie "smycz" która idealnie pasuje do identyfikatora,
  - uśmiech, zadowolenie i chęci,
  - przestrzeganie wszystkich reguł gry uznanych przez WOŚP i zwykłą ludzką uczciwość,
  - w Sztabie mieści się kawiarenka dla wolontariuszy, miejsce na krótki odpoczynek,
  - w Sztabie rozdajemy puszki, serduszka, liczymy pieniądze, rozwiązujemy orkiestrowe problemy i podtrzymujemy się na duchu.

  Czekamy za Wami ! Niech ten Finał tak jak poprzednie będzie bezproblemowy, pełen dobrych myśli, ciepłych serc, no i oczywiście skarbonek.

  Do zobaczenia 9 stycznia 2011r.  27.09.2010

  Dni 16 - 24 sierpnia 2010 r. zostały w naszych podręcznych kalendarzach zarezerwowane już kilka miesięcy temu. Z niecierpliwością odliczaliśmy dni do zlotu i to wcale nie byle jakiego zlotu - Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa był szczęśliwie i naszym udziałem. Niecodziennie mamy okazję świętować takie okrągłe urodziny.

  Nagle widmo wczesnej pobudki, ciężkich plecaków i długiej podróży liniami PKP rozpłynęło się w powietrzu. Jechaliśmy przecież spotkać się, integrować, wymieniać doświadczenia z 9 tysiącami takich samych zapaleńców jak my. Nowo poznanych harcerzy, których zaczarowaliśmy nie tylko urokiem osobistym, ale i lasagne serwowaną podczas wieczornych spotkań, nie bylibyśmy w stanie policzyć na palcach rąk i nóg. Już pojawiły się pierwsze propozycje wspólnych projektów i wyjazdów. Pierwszy cel: osiągnięty!

  Grzechem byłoby nie skorzystać z uroków magicznego Krakowa. Siły niezależne od nas nie pozwoliły nam na zarejestrowanie się na zajęcia z proponowanych bloków programowych, co jednak nie przeszkodziło nam w organizowaniu sobie wolnego czasu. Kopiec KOPCIUSZKA, Wawel, Stare Miasto, Muzeum Harcerstwa odhaczyliśmy na liście miejsc, które trzeba odwiedzić. A ponieważ historię tworzymy sami, czekamy na adnotację w przewodniku turystycznym po Kopcu Kościuszki, że oto został on usypany w XIX w. by w sierpniowe popołudnie 2010 roku dwie harcerki Hufca ZHP Pleszew złożyły swoje niezapomniane przyrzeczenie harcerskie, a czworo starszych wyjadaczy otrzymało naramiennik wędrowniczy wliczający ich oficjalnie w poczet drużyny wędrowniczej.

  Do listy naszych małych wielkich przygód koniecznie trzeba dopisać defiladę ulicami Krakowa, inauguracyjny apel podczas, którego z ust Premiera RP padły budujące słowa - "harcerze elitą młodego pokolenia", uroczysta Msza Święta na wawelskim dziedzińcu, chorągwiane ustanawianie rekordu na największą "gzikę z pyrkiem" podczas Dnia Harcerskiego na Rynku Głównym, wieczorne koncertowanie na Błoniach, trafienie naszych druhenek na pierwszą stronę gazety zlotowej i scena porwania mima wyjęta niczym z filmu.

  Życie nagle stało się bogatsze o sto wspomnień i przeżyć. A my wróciliśmy pełni zapału do dalszej pracy i nadziei, że może uda nam się przybyć na Jubileuszowy Zlot Dwustulecia Harcerstwa...

  ZADANIE ZOSTAŁO CZĘŚCIOWO SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW URZĘDU MIASTA I GMINY PLESZEW

  samarytanka Olga Lewandowska  18.06.2010

  W życiu każdego z nas pojawia się miłość. Jednak uwieńczeniem miłości dwojga ludzi jest Sakrament Małżeństwa. To jednak nie daje gwarancji, że wszystko będzie idealne jak w bajce jednak wszystko znajdzie swój dobry koniec jak w harcerskiej gawędzie. Cytując ostatnie posłanie Sir Roberta Baden-Powella, "(...) Będziecie musiały ciężko pracować, lecz zapłata was nie minie.(...) Tylko nie może nam zabraknąć takiego nastawienia. Im więcej miłości i szczęścia zasiejemy, tym bardziej lgnąć do was będzie małżonek i dzieci, a nie ma na świecie nic piękniejszego. Wkrótce odkryjecie, że niebo nie jest odległym szczęściem gdzieś w chmurach, które przychodzi dopiero po śmierci. Szczęście jest na tym świecie, w waszym domostwie. Prowadźcie więc innych ku szczęściu i same bądźcie przy tym szczęśliwe.(...)".

  W tym jakże szczególnym dniu dla naszej wspaniałej harcerki Dominiki i jej wybranka Pawła składamy najserdeczniejsze życzenia, powodzenia na nowym szlaku.

  Z Harcerskim pozdrowieniem Czuwaj! Brać Harcerska Hufca Pleszew Im. hm. Antoniego Rymarczyka  Szanowni Państwo !

  Już od 4 lat macie możliwość przekazania 1% podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego.

  Jest to Państwa prawo i przywilej.

  Dlatego my harcerze Ziemi Pleszewskiej zwracamy się z wielką prośbą o wsparcie naszej organizacji, która jest Państwu znana i widoczna w lokalnym środowisku.

  Przekazane środki finansowe pozwolą nam lepiej, efektywniej pracować, służyć lokalnemu społeczeństwu oraz wychowywać dzieci i młodzież w duchu tradycyjnych harcerskich wartości.

  Każda złotówka przekazana przez Państwo na nasze konto jest dla nas bardzo dużym wsparciem, gdyż nie otrzymujemy żadnych dotacji od instytucji państwowych, a na samodzielne zarobkowanie "nie mamy lat" ani możliwości.

  Zamiast fiskusowi - oddaj pleszewskiemu harcerzowi !!!

  Serdecznie dziękujemy !!!  16.02.2010

  Co? Urodziny Roberta i Olave Baden-Powell.
  Kiedy? 22 lutego 2o1o r.
  O której? 17:oo
  Gdzie? Aula ZSP nr 1 w Pleszewie
  Na co czekamy? Na Wasze przybycie!


  Zostawcie swoje codzienne zajęcia, by spotkać się wspólnie w Dzień Myśli Braterskiej.

  Zapraszają Wasi przyjaciele
  z 1o Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Sokół"  02.02.2010

  Niestety ferie już za nami, przeminęły szybko ale i wesoło. Nasze propozycje spotkały się z pewnym zainteresowaniem, chociaż mogło być nas więcej. Może to te siarczyste mrozy, albo zwyczajne błogie nic nie robienie wzięło górę nad aktywnością. Bardzo dziękujemy tym wszystkim którzy przyczynili się do tego aby nasze propozycje w ramach HAZ były ciekawe. Szczególne podziękowanie należy się panu Januszowi Lewandowskiemu, dyrektorowi ZSP nr1 który udostępnił nam miejsce oraz ratownikom z OSP w Pleszewie którzy za darmochę i to w swoim wolnym czasie przeprowadzili fantastyczne zajęcia podstaw pierwszej pomocy, natomiast Urzędowi Miasta I Gminy w Pleszewie( wydział do spraw promocji) serdeczne dzięki za ciekawe upominki, które zostały wręczone najlepszym strzelcom w ramach Turnieju Strzeleckiego z okazji 65 rocznicy wyzwolenia Pleszewa. Teraz pozostało czekać do lata i myśleć jak to będzie pięknie.

  Kochani maturzyści czas na wytężoną pracę, myślimy ciepło o Was, ale za Was niestety myśleć nie możemy, prawdopodobnie orzechy bardzo dobrze wpływają na możliwości intelektualne i oczywiście grono sprawdzonych i współczujących przyjaciół w harcerskich mundurach.  15.01.2010

  Harcerska Akcja Zima 2010 - Propozycje -

  Program HAZ 2010  10.01.2010

  Po raz 15 w Pleszewie gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 9 rano nasi wolontariusze uzbrojeni w orkiestrowe serduszka i puszki kwestują na ulicach naszego miasta. Zbierają pieniądze na dzieci z chorobami onkologicznymi, a w przerwach ogrzewają się i delektują herbatą oraz pysznymi mandarynkami od dh. Lidki. Sztab WOŚP tradycyjnie znajduje się w pleszewskim Domu Kultury.

  W tym roku zebraliśmy: 15 341.02 zł., 23.68 euro oraz złoty pierścionek.

  Zapraszam do obejrzenia zdjęć

  Już kolejny rok do współpracy dołączyły szkoły i organizacje, które zebrały:
  - ZSP nr 1 - 213.29 zł.
  - ZSP nr 2 - 259.01 zł.
  - ZSP nr 3 - 540.34 zł.
  - ZSP Taczanów - 279.23 zł.
  - ZSP Kowalew - 202.68 zł.
  - ZST nr 1 - 282.83 zł.
  - ZSS - 210.48 zł.
  - LO nr 1 im St. Staszica - 398.90 zł.
  - ZSP Lenartowice - kwota zebrana 177.29
  - ZSP Sowina Błotna - 119.28 zł.
  - Rajdowy Pleszew Dzieciom - 944.50 zł.
  - "Gramy z Orkiestrą" I Otwarty turniej kręglarski
     kręgielnia TKKF Platan w Pleszewie - 636.04 zł.  05.01.2010

  Tylko 6 dni dzieli nas od kolejnego - już i dopiero - 18 Finału WOŚP
  Wszyscy wolontariusze muszą zgłosić się dnia 10.01.2010 tj. w niedzielę na godzinę 9.00 do Domu Kultury w Pleszewie ul. Bogusza, tu mieści się Sztab ZHP Hufiec Pleszew. Dotarły już do Sztabu skarbonki, plakaty, serduszka i identyfikatory. Przypominamy wolontariuszom o ważnych sprawach:
  - ciepłe wygodne ubranie i buty
  - można przygotować sobie "smycz" która idealnie pasuje do identyfikatora
  - uśmiech, zadowolenie i chęci
  - przestrzeganie wszystkich reguł gry uznanych przez WOŚP i zwykłą ludzką uczciwość
  - w Sztabie mieści się kawiarenka dla wolontariuszy, miejsce na krótki odpoczynek
  - w Sztabie rozdajemy puszki, serduszka, liczymy pieniądze, rozwiązujemy orkiestrowe problemy i podtrzymujemy się na duchu

  Czekamy za Wami ! Niech ten Finał tak jak poprzednie będzie bezproblemowy, pełen dobrych myśli, ciepłych serc, no i oczywiście skarbonek. Wszystkie sprawy, problemy i pytania można mailowo przesyłać na adres: zhp_pleszewpost.pl  Zimowy rajd Eskimos 2009!

  28/29 grudnia 2009 odbył się pierwszy zimowy rajd Eskimos!
  Wyruszyliśmy z Pleszewa 28 grudnia w poniedziałek o godz. 14:00 do lasu położonego w pobliżu byłej strzelnicy na Karczemce, gdzie o godz. 15:30 zaplanowany był "zrzut" sprzętu i wyżywienia dla uczestników rajdu. Po przejęciu paczki rozbiliśmy swoje obozowisko i rozpoczęliśmy przygotowania posiłków, miejsc noclegowych i zapasu drewna na całonocne ognisko. Jedliśmy miedzy innymi pieczone ryby, zupę i rankiem jajecznice, w termosach na każdą chwile chłodnego powiewu czekała świeżo przygotowana herbata leśnych ziół z miodem i cytryna. Spaliśmy w namiocie własnej konstrukcji odpornym na wszelkie opady, wiatr, mróz i jakiekolwiek oznaki zwątpienia w powodzenie całej wyprawy. Rano zwinęliśmy obóz i o godz. 11 byliśmy już w drodze do domów.
  Okazało się, ze zima wcale nie jest taka straszna, a dobre przygotowanie, samodyscyplina i pomoc pośród uczestników jest największym dowodem na to ze razem o wiele łatwiej stawić czoła nieprzyswajalnym warunkom!
  Następny rajd zimowy Eskimos pewnie już za rok!
  Wszystkiego dobrego w nadchodzącym nowym roku, powodzenia w realizacji zamierzeń i do zobaczenia na harcerskim szlaku!
  Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!
  pwd. Przemysław Kubiak HO


  19.12.09

  Idą święta ...
  Niech płomień Betlejemskiego Światła Pokoju
  przyniesie zdrowie i uśmiech każdego dnia.
  Życzenia pogodnych Świąt Bożego Narodzenia,
  optymizmu i wszelkiej pomyślności
  w nadchodzącym Nowym 2010 Roku
  wraz z serdecznymi podziękowaniami za wszelką pomoc
  okazaną nam w roku, który dobiega końca
  przesyłają
  Zuchy, harcerze i instruktorzy
  Hufca ZHP Pleszew

  - Dh. Przemek Kubiak i dh. Mateusz Hoffmann dnia 15 grudnia przywieźli do Pleszewa Betlejemskie Światło Pokoju. Przesłanie tegorocznego Światła Pokoju brzmi: "Wszyscy rodzimy się do służby". Światło zostanie rozniesione do instytucji publicznych, szkół i kościołów.

  - Komendantka Hufca gorąco zaprasza wszystkich przyjaciół, harcerki, harcerzy na hufcową wigilię, która odbędzie się dnia 22.12.2009 r. o godzinie 17.00 w auli Zespołu Szkól Publicznych nr 1 im. 70 Pułku Piechoty.


  18.12.09

  Zapraszamy wędrowników na wigilijne wyjście do lasu w środę 23 grudnia. Zbiórka o 10.00 pod ZSP nr 1. Jedzenie we własnym zakresie, niech każdy zabierze opłatek . do zobaczenia, czuwaj !


  XVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  Wielkimi krokami zbliża się XVIII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych , nie tylko harcerzy, każdy kto chce pomóc przy kwestowaniu lub działaniach logistycznych może się zgłaszać do Komendy Hufca ZHP Pleszew. Jeżeli chcesz kwestować musisz posiadać oryginalny identyfikator. Aby go otrzymać musisz jak najszybciej dostarczyć swoje aktualne zdjęcie wraz z danymi: Imię i nazwisko, adres zameldowania, adres i nazwę szkoły lub zakładu pracy, swój numer telefonu .

  Podajemy dane kontaktowe : telefon do komendy 627422829 lub kom. 660445349, e- mail: zhp_pleszew@post.pl oraz telefon do Szefa Sztabu 664097021. Nasi kochani studenci czekamy na Was i na Wasze wieloletnie doświadczenie.

  Dostarczenie potrzebnych informacji i zdjęć najpóźniej do 20 listopada, pozostałe informacje dotyczące pracy sztabu prosimy śledzić na stronie hufca.


  08.12.09

  CZUWAJ!

  Wyjście do lasu!
  Jeszcze przed świętami zapraszam na otwarte wyjście do lasu wszystkie zuchy, harcerzy, wędrowników i instruktorów, chcących sobotnie południe spędzić w lesie przy ognisku!
  Zbiórka ZSP nr 1 godz. 9:00, powrót do godz. 14, wyjście odbędzie się bez względu na warunki pogodowe, wyżywienie we własnym zakresie i pomyśle. Wszystkich chętnych chcących poprowadzić polowe zajęcia z technik harcerskich proszę o kontakt.

  Przemo_holahola@go2.pl
  tel 664097021
  gg8898433
  Pozdrawiam Przemo!


  Druhno / Druhu!

  TO JEST WIADOMOSC MASOWA!

  W Sobotę 31 października odbyła się zbiórka 21 Drużyny Wędrowniczej im. Andrzeja Małkowskiego. Zbiórka o charakterze organizacyjnym, podczas której ustaliliśmy cele i charakter pracy. Pisze do Was, ponieważ nie wszyscy mogli być, nie odpisali na wiadomość wysłaną wcześniej, albo po prostu nie wiedzieli o spotkaniu.

  Drużyna wędrownicza jest dość specyficzną jednostką ponieważ nie działa w sposób tak zorganizowany i systematyczny jak drużyny młodszych pionów. Tak działamy również my, zbiórki będą odbywać się nie częściej niż raz na miesiąc ze względu na brak dyspozycyjności wielu osób. W planach natomiast jest już wyjazd 13 listopada do Żerkowa na noc do lasu, wigilia harcerska, WOŚP, a także nocny rajd zimowy "ESKIMOS". Oczywiście czekamy na wasze pomysły i propozycje nie tylko wyjazdów i spotkań, ale także projektów, przedsięwzięć i innych wspólnych działań. Jednocześnie Drużyna będzie brać udział w życiu Hufca. Drużyna w dużej mierze będzie opierała się na kontakcie elektronicznym ze względu na tanie koszty i stosunkowo dobry dostęp. Tworzymy także sieć alarmową dzięki której wszystkie wiadomości będą dostarczane do Was osobiście i na czas. Dlatego proszę o podanie adresu email.
  Do Drużyny może należeć każdy powyżej 16 roku życia, będący "wolnym strzelcem" lub funkcyjnym w innej drużynie. Różnicą jest jedynie kwestia składek, ponieważ funkcyjni składki płacą w swojej macierzystej drużynie, a pozostali w 21 DW. Składki należy uregulować od miesiąca września(3zł za miesiąc. Jednocześnie informuje o spisie harcerskim który powstanie już w połowie miesiąca listopada, także wasza zgoda na przynależność jest ważna by umieścić Was w spisie Hufca, a ponieważ jest on w tym roku personalny musimy wiedzieć czy Wasza przygoda z harcerstwem na poziomie wędrownika/wędrowniczki lub instruktora trwać ma dalej, a jeśli nie to proszę o odpowiedź z rezygnacją.

  Więcej informacji: Drużynowy dh Andrzej "Mamut" Madaliński.
  Forum SPOŁEM http://www.spolempleszew.republika.pl/

  Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!!!
  pwd Przemysław Kubiak HO
  przemo_holahola@go2.pl
  664 097 021


  10.10.2009 r.

  Tego dnia Drużyny Starszoharcerskie naszego Hufca zorganizowały wyjście do lasu z okazji Dnia Chłopca. Dziewczęta początkowo chciały przechytrzyć chłopców i zamierzały wyjść wcześniej i wszystko przygotować, jednak przenikliwość naszych Harcerzy jest niezwykła i to oni postanowili wyjść wcześniej. Mimo wszystko chciałyśmy postawić na swoim i zrobić chłopcom psikusa :). Nie stawiłyśmy się na zbiórkę o godzinie 9.00 jak to było przewidziane, więc Chłopcy porzucili myśl, że jest to wyjście dla nich, a o godzinie 10.00 w pełnej gotowości, by zajść znienacka naszych wspaniałych Harcerzy z plackami (upieczonymi rzecz jasna przez nasze druhny), oraz wszelkimi słodyczami które przypadły do gustu Chłopcom :). Kiedy doszłyśmy do miejsca przeznaczenia Chłopacy byli bardzo mile zaskoczeni, a my miałyśmy już z głowy rozpalanie ogniska które było nam potrzebne aby upichcić coś dobrego dla Panów :). Oczywiście posypały się życzenia i całusy, gdy Chłopcy zajęli się konsumpcja smakołyków my zajęłyśmy się przyrządzaniem czegoś pysznego na ciepło. Około godziny 15 wróciliśmy wszyscy razem zadowoleni i radośni.

  dh Aneta Czajka


  30.10.09

  Zachęcam wszystkich do poparcia petycji w sprawie wydania okolicznościowej monety z okazji 100-lecia harcerstwa.
  Można tego dokonać pod adresem: link


  26.08.09

  1 września z okazji rocznicy 70-lecia wybuchu II wojny światowej odbędzie się uroczysty apel ku pamięci poległym. O godzinie 10.45 na Placu Powstańców Wielkopolskich ( teren dworca PKS w Pleszewie) obowiązkowa zbiórka w pełnym umundurowaniu. Jest to wyjątkowo ważna uroczystość, dlatego harcerze w szczególny sposób powinni zaznaczyć na niej swoją obecność.


  26.08.09

  OGÓLNOPOLSKI ZLOT DRUŻYNOWYCH W MAŁECZU

  19-23 sierpnia w Małeczu (woj. łódzkie) odbył się Ogólnopolski Zlot Drużynowych. Oczywiście na tak ważnej harcerskiej imprezie nie mogło zabraknąć reprezentacji z naszego hufca.
       19 sierpnia rano ze stacji PKP w Kaliszu wyruszyliśmy w sześciu osobowym składzie (Basia Zawistowska, Monika Andersz, Olga Lewandowska, Dominik Duda, Grześ Grytka oraz Marek Zawistowski) do Małecka. Już na samym początku spotkały nas trudności, pociąg dojeżdżał jedynie do stacji w Skrzynkach, dlatego cały sprzęt i plecaki musieliśmy samodzielnie donieść na stanicę w Małeczu.
       Pierwszy dzień upłynął nam na rozlokowaniu się na terenie obozowiska biwaku zielonego, do którego zostali przydzieleni wszyscy harcerze z chorągwi wielkopolskiej. Wieczorem natomiast udaliśmy się na potrójne uroczyste otwarcie: III Ogólnopolskiego Zlotu Drużynowych, Zlotu Harcmistrzów oraz Letniej Akcji Szkoleniowej przez Druhnę Naczelniczkę hm. Małgorzatę Sinicę. Uroczysta inauguracja zakończyła się koncertem "Wolnej Grupy Bukowiny". Drugiego dnia zlotu rozpoczął się trzy dniowy cykl różnorodnych warsztatów dla funkcyjnych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dziewczyny z naszej reprezentacji najbardziej zachwycił pilates, natomiast chłopacy zdecydowanie woleli strzelnice. Oczywiście nie tylko wypoczywaliśmy, uczestniczyliśmy również w zajęciach, na których mogliśmy się nauczyć jak pracować z harcerzami w sposób nowy i ciekawy. Wieczory umilały występy kabaretów takich jak: "DNO" czy "Czesiek" oraz otwarte kawiarenki, w których uczestnicy zlotu mieli możliwość integracji. W tak miłym nastroju dobrnęliśmy do przedostatniego dania zlotu, który zakończył się pożegnalnym ogniskiem. Następnego dania wcześnie rano spakowaliśmy się, pożegnaliśmy z pozostałymi uczestnikami i ruszyliśmy w drogę powrotną do Pleszewa.
       Zlot oceniamy bardzo pozytywnie. Mieliśmy możliwość zapoznania się z innymi środowiskami harcerskimi oraz wymieniliśmy doświadczenia. Dodatkowo kształciliśmy się i odpoczywaliśmy w miłym towarzystwie.


  12.05.09

  Na VII posiedzeniu Naczelnictwa Poczt Harcerskich Wydziału Specjalności Głównej Kwatery ZHP w dniu 6 marca 2009 r. został przyjęty protokół Jury w sprawie wyboru najładniejszych wydawnictw Poczt Harcerskich w roku 2008. Miło mi poinformować, iż Poczta Harcerska nr 154 Hufiec Pleszew została wyróżniona w następujących kategoriach:

  - kartka pocztowa - 5 miejsce
  - koperta - 6 miejsce
  - znaczek - 4 miejsce

  W załączeniu pamiątkowy dyplom.

  hm Marek Madaliński HR Naczelnik PH nr 154


  19.04.09

  Uwaga !!!
  W dziale regulaminy znajduje się do pobrania aktualnie obowiązująca zgoda rodziców na przynależność dzieci do Związku Harcerstwa Polskiego.


  19.04.09

  Turniej św. Jerzego

  Data: 30.04.09 - czwartek w godz. 16.30 - 19.00 (można zostać dłużej, ale za wiedzą rodziców) w wigwamie OSiR (basen).
  Należy wcześniej przygotować:
  - zbroje lub inne elementy stroju rycerskiego,
  - stroje i elementy wystroju damy dworu,
  - każda drużyna musi posiadać własny herb, nazwę oraz "Kodeks rycerski" lub "Kodeks damy dworu",
  - należy zapoznać się z postacią św. Jerzego,

  Przewidywane konkurencje: bieg białogłów, walki na miecze i na kopie, wybór najlepszego elementu stroju damy lub rycerza, bieg koedukacyjny "rycerz i jego dama", reszta jest niespodzianką.


  19.04.09

  Zadanie specjalne - uwaga bardzo krótki termin !!!

  Święto Flagi - zadania dla drużyn:
  - każda drużyna musi przygotować minimum 2 plakaty nawołujące do wywieszenia flagi państwowej podczas święta majowego,
  - plakaty będą wywieszane w miejscach publicznych należy zwrócić uwagę na estetykę wykonania, błędy stylistyczne i ortograficzne,
  - forma i wielkość plakatu dowolna,
  - należy dostarczyć je do dnia 25 kwietnia do domu komendantki,
  - przypominam o wykorzystaniu materiałów "Święto Flagi",
  - 12 DH przygotowuje ulotkę i wspólnie z 16 DH i 15 DH rozdają ją w dniu 2 maja na terenie miasta (szczegóły uzgadniają drużynowi).


  27.02.09

  "Miłość jest "boską cząstką", która zamieszkuje w każdym z nas i jest właściwie naszą duszą. Im więcej posługuje się człowiek w stosunku do bliźnich cnotą miłości, tym bardziej rozwija i uszlachetnia swoją duszę."

                   Sir Robert Baden - Powell

  Co roku 22 lutego w rocznicę urodzin sir Roberta Baden - Powella oraz jego żony Olave skauci na całym świecie obchodzą wyjątkowe święto jakim jest Dzień Myśli Braterskiej. Jest to dzień jedności, miłości i braterstwa. Potwierdza się wówczas fakt, że dla skautów nie jest ważny kolor skóry, narodowość czy wyznanie lecz przyjaźń i dostrzeganie w drugim człowieku bliźniego.
  Jak na prawdziwych skautów przystało, harcerze z Hufca ZHP Pleszew spotkali się by wspólnie świętować ten szczególny dzień. W tym roku na wysokości zadania stanęła 14DSH im. Batalionu "Zośka", przygotowując krótki program artystycznym, w którym przypomniała o najważniejszych ideałach harcerskich. Na koniec artystycznego występu wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania. Druh Piotr Jendrasiak zaprezentował przybyłym, w ramach zadania na stopień przewodnika, krótką historię drużyn z Hufca Pleszew. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz kręgiem. Przybyli mieli również możliwość zwiedzenia Harcerskiej Izby Pamięci oraz harcówki 13 DSH im. 70 Pułku Piechoty.


  26.02.09

  Serdecznie zapraszamy wszystkich na wystawę w Bibliotece Miejskiej zatytułowaną "To co ważne i najpiękniejsze w naszym harcerskim życiu - czyli harcerstwo utrwalone na papierze". W bibliotece można obecnie podziwiać zgromadzone zbiory książek o tematyce harcerskiej oraz wydawnictwa pleszewskiej poczty harcerskiej.


  18.02.09

  Serdecznie zapraszamy na Dzień Myśli Braterskiej, który odbędzie się 22 lutego 2009 r.
  o godz. 16.00 w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie przy ul. Szkolnej.


  18.02.09

  Ostatnia wola powstańca spełniona
  Relacja z uroczystości pogrzebowych płk. Ludwika Bociańskiego

  W minioną sobotę prochy płk. dypl. Ludwika Bociańskiego - powstańca wielkopolskiego, oficera Wojska Polskiego, wojewody wileńskiego i poznańskiego - spoczęły na cmentarzu przy ul. Kaliskiej. Po 39 latach płk. Bociański, zgodnie z jego ostatnią wolą, spoczął wśród byłych podkomendnych w zbiorowej mogile powstańców wielkopolskich. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się przed południem Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela, gdzie wystawiono urnę z prochami pułkownika. Następnie w uroczystym przemarszu kondukt żałobny, na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lotniczych z Poznania, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i pocztami sztandarowymi, skierował się w stronę cmentarza przy ul. Kaliskiej. Mowy pożegnalne nad grobem wygłosili: wojewoda, burmistrz, starosta oraz bratanek płk. Bociańskiego - Ludwik Bociański. Po oddaniu salwy honorowej, przy utworze "Śpij kolego" zagranym przez orkiestrę, urna została złożona w grobie. Pogrzeb odbył się z zachowaniem wszelkich zwyczajów i honorów wojskowych, ustalonych w ceremoniale pochówku kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Znaczny wkład w przebieg uroczystości wnieśli również harcerze naszego hufca. Brali udział m.in. w przemarszu pocztów sztandarowych oraz pełnili warty przy mogile powstańców wielkopolskich.

  Samarytanka Basia Zawistowska


  19.01.09

  Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy w 2008 roku przekazali nam 1% swojego podatku dochodowego. Dzięki Państwa uprzejmości, kolejny już raz, mogliśmy uznać mijający rok naszej działalności za udany. Pragniemy podkreślić, iż wszystkie zebrane środki finansowe przeznaczone zostały na realizację zadań programowych, jakie wpisują się w działalność społeczno - wychowawczą naszego Hufca. Jednocześnie chcemy poinformować, że z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych nie możemy podziękować indywidualnie każdemu z naszych darczyńców. Niech więc w tych słowach przyjmą Państwo od nas wyrazy szczerej wdzięczności wraz z życzeniami optymizmu i wszelkiej pomyślności w 2009 roku.

  Harcerki i Harcerze Hufca ZHP Pleszew


  14.01.09

  W minioną niedzielę, tj. 11 stycznia, wystartowała po raz 17-sty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariusze z puszkami wylegli na ulice Pleszewa i okolic już o godz. 9:00. Co chwila do głównego sztabu znajdującego się w Domu Kultury dostarczano pieniążki. Tam również sprawnie działała kuchnia, gdzie każdy mógł poprosić o herbatę, a nawet zupę grochową z paczki ;) Wytrwale liczono pieniądze ponad 12 godzin, skrzętnie układając w wieżyczki i rolując jak cukierki. Harcerze oprócz polskiej waluty, znosili EURO czy nawet monety i banknoty, które wyszły z obiegu 10 lat temu. Wielką sensacją była również złota obrączka ;). Zasililiśmy konto WOŚP'u o 17.233.05 zł i 22,66 euro.

  Impreza dla mieszkańców miasta odbyła się w kinie Hel. Trwały tam nieustannie aukcje oraz występy pleszewskich artystów (np. śpiewający dh Kuba Z.)
  Zbiórka trwała również w szkołach. Wielkie podziękowanie należy się ZSP nr 1 - wykazali się największą hojnością, bowiem uzbierano tam 420 zł 54 gr.
  Przypominam, że tegoroczna akcja pomaga dzieciakom z chorobami onkologicznymi. (Zdjęcia w Galerii.)


  12.01.09

  Dnia 22 grudnia 2008 roku odbyła się wigilia hufcowa w wigwamie na terenie pleszewskich Plant. Przy wigilijnym ognisku spotkali się harcerze, harcerki, instruktorzy, seniorzy i przyjaciele hufca. Tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i otrzymaliśmy upominki od hufcowego Gwiazdora. Mimo dymu szczypiącego w oczy, twarze wszystkich były uśmiechnięte, a atmosfera była iście świąteczna.


  20.11.08

  Serdecznie zapraszamy na wieczór andrzejkowy połączony ze wspólnym gotowaniem jesiennych przysmaków.

  Kiedy ? W sobotę, 29 listopada 2008
  Gdzie? W wigwamie na terenie pleszewskiego basenu.
  O której? Od 16.30 do 22.00 - harcerze starsi i wędrownicy ( zuchy i harcerze młodsi - proszę o wcześniejsze ustalenie powrotu przez drużynowych ) Dla kogo? Dla wszystkich drużyn harcerskich i gromad zuchowych naszego hufca.
  Co należy ze sobą zabrać? Kiełbaski i pieczywo (wiadomo ;)), ziemniaki (na frytki ; )), kapustę (...na bigos) , oraz świeczkę

  Zapewniamy dobra zabawę przy muzyce, miłą atmosferę oraz niespodzianki
  Dodatkowych informacji udzielam pod numerem : 608818644

  Czuwaj i do zobaczenia !
  Monika Andersz i 13 dsh


  11.11.08

  "Jak dobrze nam zdobywać góry
  I młodą piersią chłonąć wiatr,
  Prężnymi stopy deptać chmury
  I palce ranić o szczyt Tatr"


  Może nie było tak do końca, jak w słowach powyższej piosenki, jednak z pewnością równie ciekawie. Mowa oczywiście o jesiennym wypadzie w Góry Stołowe harcerzy starszych i wędrowników...(więcej)


  04.10.08

  26 września, choć trochę nieterminowo, pion starszoharcerski spotkał się by uczcić chwalebne święto jakim jest Dzień Chłopaka. Harcerzy z 10 WDH, 13 DSH oraz 300% 14 DSH w harcówce "trzynastki" spotkała miła niespodzianka - aranżacje wokalne przygotowane przez harcerki z 13 DSH i "Sokołów" oraz prezenty w postaci balonów z mądrością życiową, jak i pamiątkową tabliczką z życzeniami: "...wytrwałości w dążeniu do doskonałości".
  Był śpiew, wino i kobiety. OK, zamiast wina sok pomarańczony i Coca Cola (firmy "market Dino"). Na facetów czekał "skromny" poczęstunek. Jedni tańczyli w rytm beligijki, drudzy rozmawiali pochłaniając zawartość stołu. Dla każdego coś miłego - co by nie było, było baaaardzo miło :-)
  W galerii znajduje się kilka zdjęć.


  22.09.08

  27.09.2008r. o godz. 13.00, w harcówce znajdującej się na terenie OHP-u, odbędzie się pogadanka z pułkownikiem Marianem Żęgotą na temat jego przeżyć związanych z wojną. 14 DSH zaprasza wszystkich zainteresowanych.


  Bieg Nocny "Śladami Historii Miasta Poznania"


  06.09.08

  Nieubłagalny czas pędzi do przodu... Jeszcze przed chwilą z radością wybiegliśmy ze szkoły ciesząc się nadchodzącymi wakacjami. Dwa miesiące jak z bicza strzelił. Przeżyliśmy wspaniały obóz w Lginiu, zrobiliśmy kilka wypadów do lasu, harcerze odwiedzili Krotoszyn w ramach biwaku. Piknik harcerki, który odbył się 31 sierpnia na poligonie policyjnym na Karczemce był okazją do podsumowania roku, do wspomnień, do spotkania z przyjaciólmi... Wielką popularność miały albumy zdjęć sprzed kilku lat, jak i kroniki. Starsi przyjaciele hufca przy słodkościach prowadzili przeróżne dyskuje, zaś młodzi harcerze strzelali z łuki, wiatrówki, zorganizowali sobie mecz siatkówki, z boku grano w badmintona. Byli też i tacy, którzy po prostu leżeli na trawie i wygrzewali się na słońcu. Ktokolwiek cokolwiek robił musi przyznać, że impreza kończąca sezon wakacyjny była bardzo sympatyczna i optymistycznie nastroiła do pracy od 1 września :-)
  W galerii można znaleźć kilka zdjęć.


  27.08.08

  31 sierpnia w niedzielę, od godziny 12.00 do godz. 18.oo na strzelnicy policyjnej na Karczemce odbędzie się piknik, na który z całego serca pragniemy zaprosić Was wraz z rodzinami. Liczymy, że przybędziecie i spędzicie z nami niezapomniane chwile. Dla każdego z pewnością znajdzie się coś miłego. Przewidujemy różne gry i zabawy, a także atrakcje sportowe. Za drobną opłatą będzie można skosztować coś słodkiego.

  Więcej informacji w ulotce.


  27.08.08

  Uwaga !!! Dnia 1 wrzesnia 2008 roku odbędzie się Apel Poległych na Placu Powstańców Wielkopolskich. Zbiórka w pełnym umundurowaniu o godzinie 11.45. Obecność obowiązkowa.


  20.08.08

  Zapraszamy wszystkich harcerzy starszych i wędrowników na wyjście do lasu 22 sierpnia (piątek). Wychodzimy z druhem Andrzejem Madalińskim. Zbiórka koło przystanku na św. Ducha o godz.16.40. 13 minut później wbijamy w autobus i dojeżdżamy do Gołuchowa. Następnie idziemy do Macewa. Na wyjście należy zabrać; 5 zł (na bilety), warzywa na zupę i pizzę, 2 litry wody, chleb, menażkę, śpiwór, coś ciepłego i przeciwdeszczowego. Powrót w sobotę rano. Gwarantujemy miłą zabawę i przyjazna atmosferę : ).


  16.08.08

  W minioną środę, 7 sierpnia o godz. 13.31 harcerze starsi i wędrownicy z 10 wdh,13 dsh i 14 dsh wraz z druhem Andrzejem Madalińskim wyruszyli na wspólną dwudniową wyprawę do lasu. Mimo niesamowitego skwaru w niedługim czasie udało nam się osiągnąć cel, którym była Karczemka. Po zasłużonym odpoczynku w upragnionym cieniu udaliśmy się na grę terenową, podczas której każdy uczestnik musiał wykazać się niezwykłym sprytem, zwinnością i spostrzegawczością :) Po grze rozpoczęliśmy przygotowanie miejsca na leśny nocleg oraz zjedliśmy zasłużony posiłek. Późnym wieczorem odwiedzili nas : druh Przemek, druh Czorny, druhna Magda z gitarą oraz druhna Margolcia z druhem Piotrkiem . Wspólnie śpiewaliśmy, żartowaliśmy oraz graliśmy w mafię. Rankiem z ogromnym apetytem zajęliśmy się resztkami jedzenia, posprzątaliśmy i wyruszyliśmy do domu. Z pewnością zostalibyśmy tam dłużej, gdyby nie pogoda, która coraz bardziej namawiała nas do powrotu. Zmoknięci niczym kury dotarliśmy do Pleszewa.
  Mamy nadzieję, że na następnym wyjściu stawi się więcej osób :)

  Zdjęcia z wyjścia znajdują się w galerii


  12.05.09

  Na VII posiedzeniu Naczelnictwa Poczt Harcerskich Wydziału Specjalności Głównej Kwatery ZHP w dniu 6 marca 2009 r. został przyjęty protokół Jury w sprawie wyboru najładniejszych wydawnictw Poczt Harcerskich w roku 2008. Miło mi poinformować, iż Poczta Harcerska nr 154 Hufiec Pleszew została wyróżniona w następujących kategoriach:

  - kartka pocztowa - 5 miejsce
  - koperta - 6 miejsce
  - znaczek - 4 miejsce

  W załączeniu pamiątkowy dyplom.

  hm Marek Madaliński HR Naczelnik PH nr 154


  19.04.09

  Uwaga !!!
  W dziale regulaminy znajduje się do pobrania aktualnie obowiązująca zgoda rodziców na przynależność dzieci do Związku Harcerstwa Polskiego.


  19.04.09

  Turniej św. Jerzego

  Data: 30.04.09 - czwartek w godz. 16.30 - 19.00 (można zostać dłużej, ale za wiedzą rodziców) w wigwamie OSiR (basen).
  Należy wcześniej przygotować:
  - zbroje lub inne elementy stroju rycerskiego,
  - stroje i elementy wystroju damy dworu,
  - każda drużyna musi posiadać własny herb, nazwę oraz "Kodeks rycerski" lub "Kodeks damy dworu",
  - należy zapoznać się z postacią św. Jerzego,

  Przewidywane konkurencje: bieg białogłów, walki na miecze i na kopie, wybór najlepszego elementu stroju damy lub rycerza, bieg koedukacyjny "rycerz i jego dama", reszta jest niespodzianką.


  19.04.09

  Zadanie specjalne - uwaga bardzo krótki termin !!!

  Święto Flagi - zadania dla drużyn:
  - każda drużyna musi przygotować minimum 2 plakaty nawołujące do wywieszenia flagi państwowej podczas święta majowego,
  - plakaty będą wywieszane w miejscach publicznych należy zwrócić uwagę na estetykę wykonania, błędy stylistyczne i ortograficzne,
  - forma i wielkość plakatu dowolna,
  - należy dostarczyć je do dnia 25 kwietnia do domu komendantki,
  - przypominam o wykorzystaniu materiałów "Święto Flagi",
  - 12 DH przygotowuje ulotkę i wspólnie z 16 DH i 15 DH rozdają ją w dniu 2 maja na terenie miasta (szczegóły uzgadniają drużynowi).


  27.02.09

  "Miłość jest "boską cząstką", która zamieszkuje w każdym z nas i jest właściwie naszą duszą. Im więcej posługuje się człowiek w stosunku do bliźnich cnotą miłości, tym bardziej rozwija i uszlachetnia swoją duszę."

                   Sir Robert Baden - Powell

  Co roku 22 lutego w rocznicę urodzin sir Roberta Baden - Powella oraz jego żony Olave skauci na całym świecie obchodzą wyjątkowe święto jakim jest Dzień Myśli Braterskiej. Jest to dzień jedności, miłości i braterstwa. Potwierdza się wówczas fakt, że dla skautów nie jest ważny kolor skóry, narodowość czy wyznanie lecz przyjaźń i dostrzeganie w drugim człowieku bliźniego.
  Jak na prawdziwych skautów przystało, harcerze z Hufca ZHP Pleszew spotkali się by wspólnie świętować ten szczególny dzień. W tym roku na wysokości zadania stanęła 14DSH im. Batalionu "Zośka", przygotowując krótki program artystycznym, w którym przypomniała o najważniejszych ideałach harcerskich. Na koniec artystycznego występu wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania. Druh Piotr Jendrasiak zaprezentował przybyłym, w ramach zadania na stopień przewodnika, krótką historię drużyn z Hufca Pleszew. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz kręgiem. Przybyli mieli również możliwość zwiedzenia Harcerskiej Izby Pamięci oraz harcówki 13 DSH im. 70 Pułku Piechoty.


  26.02.09

  Serdecznie zapraszamy wszystkich na wystawę w Bibliotece Miejskiej zatytułowaną "To co ważne i najpiękniejsze w naszym harcerskim życiu - czyli harcerstwo utrwalone na papierze". W bibliotece można obecnie podziwiać zgromadzone zbiory książek o tematyce harcerskiej oraz wydawnictwa pleszewskiej poczty harcerskiej.


  18.02.09

  Serdecznie zapraszamy na Dzień Myśli Braterskiej, który odbędzie się 22 lutego 2009 r.
  o godz. 16.00 w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie przy ul. Szkolnej.


  18.02.09

  Ostatnia wola powstańca spełniona
  Relacja z uroczystości pogrzebowych płk. Ludwika Bociańskiego

  W minioną sobotę prochy płk. dypl. Ludwika Bociańskiego - powstańca wielkopolskiego, oficera Wojska Polskiego, wojewody wileńskiego i poznańskiego - spoczęły na cmentarzu przy ul. Kaliskiej. Po 39 latach płk. Bociański, zgodnie z jego ostatnią wolą, spoczął wśród byłych podkomendnych w zbiorowej mogile powstańców wielkopolskich. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się przed południem Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela, gdzie wystawiono urnę z prochami pułkownika. Następnie w uroczystym przemarszu kondukt żałobny, na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lotniczych z Poznania, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i pocztami sztandarowymi, skierował się w stronę cmentarza przy ul. Kaliskiej. Mowy pożegnalne nad grobem wygłosili: wojewoda, burmistrz, starosta oraz bratanek płk. Bociańskiego - Ludwik Bociański. Po oddaniu salwy honorowej, przy utworze "Śpij kolego" zagranym przez orkiestrę, urna została złożona w grobie. Pogrzeb odbył się z zachowaniem wszelkich zwyczajów i honorów wojskowych, ustalonych w ceremoniale pochówku kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Znaczny wkład w przebieg uroczystości wnieśli również harcerze naszego hufca. Brali udział m.in. w przemarszu pocztów sztandarowych oraz pełnili warty przy mogile powstańców wielkopolskich.

  Samarytanka Basia Zawistowska


  19.01.09

  Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy w 2008 roku przekazali nam 1% swojego podatku dochodowego. Dzięki Państwa uprzejmości, kolejny już raz, mogliśmy uznać mijający rok naszej działalności za udany. Pragniemy podkreślić, iż wszystkie zebrane środki finansowe przeznaczone zostały na realizację zadań programowych, jakie wpisują się w działalność społeczno - wychowawczą naszego Hufca. Jednocześnie chcemy poinformować, że z uwagi na ustawę o ochronie danych osobowych nie możemy podziękować indywidualnie każdemu z naszych darczyńców. Niech więc w tych słowach przyjmą Państwo od nas wyrazy szczerej wdzięczności wraz z życzeniami optymizmu i wszelkiej pomyślności w 2009 roku.

  Harcerki i Harcerze Hufca ZHP Pleszew


  14.01.09

  W minioną niedzielę, tj. 11 stycznia, wystartowała po raz 17-sty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariusze z puszkami wylegli na ulice Pleszewa i okolic już o godz. 9:00. Co chwila do głównego sztabu znajdującego się w Domu Kultury dostarczano pieniążki. Tam również sprawnie działała kuchnia, gdzie każdy mógł poprosić o herbatę, a nawet zupę grochową z paczki ;) Wytrwale liczono pieniądze ponad 12 godzin, skrzętnie układając w wieżyczki i rolując jak cukierki. Harcerze oprócz polskiej waluty, znosili EURO czy nawet monety i banknoty, które wyszły z obiegu 10 lat temu. Wielką sensacją była również złota obrączka ;). Zasililiśmy konto WOŚP'u o 17.233.05 zł i 22,66 euro.

  Impreza dla mieszkańców miasta odbyła się w kinie Hel. Trwały tam nieustannie aukcje oraz występy pleszewskich artystów (np. śpiewający dh Kuba Z.)
  Zbiórka trwała również w szkołach. Wielkie podziękowanie należy się ZSP nr 1 - wykazali się największą hojnością, bowiem uzbierano tam 420 zł 54 gr.
  Przypominam, że tegoroczna akcja pomaga dzieciakom z chorobami onkologicznymi. (Zdjęcia w Galerii.)


  12.01.09

  Dnia 22 grudnia 2008 roku odbyła się wigilia hufcowa w wigwamie na terenie pleszewskich Plant. Przy wigilijnym ognisku spotkali się harcerze, harcerki, instruktorzy, seniorzy i przyjaciele hufca. Tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i otrzymaliśmy upominki od hufcowego Gwiazdora. Mimo dymu szczypiącego w oczy, twarze wszystkich były uśmiechnięte, a atmosfera była iście świąteczna.


  20.11.08

  Serdecznie zapraszamy na wieczór andrzejkowy połączony ze wspólnym gotowaniem jesiennych przysmaków.

  Kiedy ? W sobotę, 29 listopada 2008
  Gdzie? W wigwamie na terenie pleszewskiego basenu.
  O której? Od 16.30 do 22.00 - harcerze starsi i wędrownicy ( zuchy i harcerze młodsi - proszę o wcześniejsze ustalenie powrotu przez drużynowych ) Dla kogo? Dla wszystkich drużyn harcerskich i gromad zuchowych naszego hufca.
  Co należy ze sobą zabrać? Kiełbaski i pieczywo (wiadomo ;)), ziemniaki (na frytki ; )), kapustę (...na bigos) , oraz świeczkę

  Zapewniamy dobra zabawę przy muzyce, miłą atmosferę oraz niespodzianki
  Dodatkowych informacji udzielam pod numerem : 608818644

  Czuwaj i do zobaczenia !
  Monika Andersz i 13 dsh


  11.11.08

  "Jak dobrze nam zdobywać góry
  I młodą piersią chłonąć wiatr,
  Prężnymi stopy deptać chmury
  I palce ranić o szczyt Tatr"


  Może nie było tak do końca, jak w słowach powyższej piosenki, jednak z pewnością równie ciekawie. Mowa oczywiście o jesiennym wypadzie w Góry Stołowe harcerzy starszych i wędrowników...(więcej)


  04.10.08

  26 września, choć trochę nieterminowo, pion starszoharcerski spotkał się by uczcić chwalebne święto jakim jest Dzień Chłopaka. Harcerzy z 10 WDH, 13 DSH oraz 300% 14 DSH w harcówce "trzynastki" spotkała miła niespodzianka - aranżacje wokalne przygotowane przez harcerki z 13 DSH i "Sokołów" oraz prezenty w postaci balonów z mądrością życiową, jak i pamiątkową tabliczką z życzeniami: "...wytrwałości w dążeniu do doskonałości".
  Był śpiew, wino i kobiety. OK, zamiast wina sok pomarańczony i Coca Cola (firmy "market Dino"). Na facetów czekał "skromny" poczęstunek. Jedni tańczyli w rytm beligijki, drudzy rozmawiali pochłaniając zawartość stołu. Dla każdego coś miłego - co by nie było, było baaaardzo miło :-)
  W galerii znajduje się kilka zdjęć.


  22.09.08

  27.09.2008r. o godz. 13.00, w harcówce znajdującej się na terenie OHP-u, odbędzie się pogadanka z pułkownikiem Marianem Żęgotą na temat jego przeżyć związanych z wojną. 14 DSH zaprasza wszystkich zainteresowanych.


  Bieg Nocny "Śladami Historii Miasta Poznania"


  06.09.08

  Nieubłagalny czas pędzi do przodu... Jeszcze przed chwilą z radością wybiegliśmy ze szkoły ciesząc się nadchodzącymi wakacjami. Dwa miesiące jak z bicza strzelił. Przeżyliśmy wspaniały obóz w Lginiu, zrobiliśmy kilka wypadów do lasu, harcerze odwiedzili Krotoszyn w ramach biwaku. Piknik harcerki, który odbył się 31 sierpnia na poligonie policyjnym na Karczemce był okazją do podsumowania roku, do wspomnień, do spotkania z przyjaciólmi... Wielką popularność miały albumy zdjęć sprzed kilku lat, jak i kroniki. Starsi przyjaciele hufca przy słodkościach prowadzili przeróżne dyskuje, zaś młodzi harcerze strzelali z łuki, wiatrówki, zorganizowali sobie mecz siatkówki, z boku grano w badmintona. Byli też i tacy, którzy po prostu leżeli na trawie i wygrzewali się na słońcu. Ktokolwiek cokolwiek robił musi przyznać, że impreza kończąca sezon wakacyjny była bardzo sympatyczna i optymistycznie nastroiła do pracy od 1 września :-)
  W galerii można znaleźć kilka zdjęć.


  27.08.08

  31 sierpnia w niedzielę, od godziny 12.00 do godz. 18.oo na strzelnicy policyjnej na Karczemce odbędzie się piknik, na który z całego serca pragniemy zaprosić Was wraz z rodzinami. Liczymy, że przybędziecie i spędzicie z nami niezapomniane chwile. Dla każdego z pewnością znajdzie się coś miłego. Przewidujemy różne gry i zabawy, a także atrakcje sportowe. Za drobną opłatą będzie można skosztować coś słodkiego.

  Więcej informacji w ulotce.


  27.08.08

  Uwaga !!! Dnia 1 wrzesnia 2008 roku odbędzie się Apel Poległych na Placu Powstańców Wielkopolskich. Zbiórka w pełnym umundurowaniu o godzinie 11.45. Obecność obowiązkowa.


  20.08.08

  Zapraszamy wszystkich harcerzy starszych i wędrowników na wyjście do lasu 22 sierpnia (piątek). Wychodzimy z druhem Andrzejem Madalińskim. Zbiórka koło przystanku na św. Ducha o godz.16.40. 13 minut później wbijamy w autobus i dojeżdżamy do Gołuchowa. Następnie idziemy do Macewa. Na wyjście należy zabrać; 5 zł (na bilety), warzywa na zupę i pizzę, 2 litry wody, chleb, menażkę, śpiwór, coś ciepłego i przeciwdeszczowego. Powrót w sobotę rano. Gwarantujemy miłą zabawę i przyjazna atmosferę : ).


  16.08.08

  W minioną środę, 7 sierpnia o godz. 13.31 harcerze starsi i wędrownicy z 10 wdh,13 dsh i 14 dsh wraz z druhem Andrzejem Madalińskim wyruszyli na wspólną dwudniową wyprawę do lasu. Mimo niesamowitego skwaru w niedługim czasie udało nam się osiągnąć cel, którym była Karczemka. Po zasłużonym odpoczynku w upragnionym cieniu udaliśmy się na grę terenową, podczas której każdy uczestnik musiał wykazać się niezwykłym sprytem, zwinnością i spostrzegawczością :) Po grze rozpoczęliśmy przygotowanie miejsca na leśny nocleg oraz zjedliśmy zasłużony posiłek. Późnym wieczorem odwiedzili nas : druh Przemek, druh Czorny, druhna Magda z gitarą oraz druhna Margolcia z druhem Piotrkiem . Wspólnie śpiewaliśmy, żartowaliśmy oraz graliśmy w mafię. Rankiem z ogromnym apetytem zajęliśmy się resztkami jedzenia, posprzątaliśmy i wyruszyliśmy do domu. Z pewnością zostalibyśmy tam dłużej, gdyby nie pogoda, która coraz bardziej namawiała nas do powrotu. Zmoknięci niczym kury dotarliśmy do Pleszewa.
  Mamy nadzieję, że na następnym wyjściu stawi się więcej osób :)

  Zdjęcia z wyjścia znajdują się w galerii


  12.05.09

  Na VII posiedzeniu Naczelnictwa Poczt Harcerskich Wydziału Specjalności Głównej Kwatery ZHP w dniu 6 marca 2009 r. został przyjęty protokół Jury w sprawie wyboru najładniejszych wydawnictw Poczt Harcerskich w roku 2008. Miło mi poinformować, iż Poczta Harcerska nr 154 Hufiec Pleszew została wyróżniona w następujących kategoriach:

  - kartka pocztowa - 5 miejsce
  - koperta - 6 miejsce
  - znaczek - 4 miejsce

  W załączeniu pamiątkowy dyplom.

  hm Marek Madaliński HR Naczelnik PH nr 154


  19.04.09

  Uwaga !!!
  W dziale regulaminy znajduje się do pobrania aktualnie obowiązująca zgoda rodziców na przynależność dzieci do Związku Harcerstwa Polskiego.


  19.04.09

  Turniej św. Jerzego

  Data: 30.04.09 - czwartek w godz. 16.30 - 19.00 (można zostać dłużej, ale za wiedzą rodziców) w wigwamie OSiR (basen).
  Należy wcześniej przygotować:
  - zbroje lub inne elementy stroju rycerskiego,
  - stroje i elementy wystroju damy dworu,
  - każda drużyna musi posiadać własny herb, nazwę oraz "Kodeks rycerski" lub "Kodeks damy dworu",
  - należy zapoznać się z postacią św. Jerzego,

  Przewidywane konkurencje: bieg białogłów, walki na miecze i na kopie, wybór najlepszego elementu stroju damy lub rycerza, bieg koedukacyjny "rycerz i jego dama", reszta jest niespodzianką.


  11.04.08
  Dnia 26.04.2008 r. odbędzie sie piesza wędrówka z cyklu "Głazik". Zbiórka wszystkich chętnych o godzinie 9.00 przy SP nr 1 w Pleszewie. Harcerze młodsi muszą posiadać zgodę od rodziców. Ponadto należy posiadać zabrać ze sobą: jedzenie na czas wędrówki, wodę, coś przeciwdeszczowego...itd. Wszelkich informacji udziela dh Piotr Bury tel.604978476.


  06.04.08
  Gdy tylko świt nastanie, w sobotę, Anno Domini 2008, 19 kwietnia- wraz z pierwszym kura pianiem- staną w szranki najwięksi rycerze grodu nad Nerem. Dzień cały, od dziesiątej rano do późnego popołudnia, u wrót wigwamu przy basenie walczyć będą, w pocie i znoju, o sławę i cześć nieprzemijającą, a nade wszystko o uwielbienie dam serca. Wędrowni bardowie niechaj przybywają, by na ustach chwałę mężów tych i urodę niezwyczajną dam przecudnych głosić. A po trudach tych wielkich i potyczkach wielu, siła jadła wszelkiego i strawy czekać będzie. Zabawom zaś i tańcom końca nie będzie wcale. Przybywajcie więc, kto szlachetny, na świętego Jerzego turniej wielki.


  29.03.08
  Jesteś drużynowym, harcerzem, który chciałby wyjechać, odpocząć, naładować akumulatory, poznać nowych znajomych i spotkać się ze starymi? Myślisz o czasie spędzonym z drużyną na rajdzie bez rywalizacji ciesząc się sobą? A może masz ochotę zobaczyć prezentację multimedialną z wyjazdu do Indii i Nepalu, posiedzieć w kawiarence, pośpiewać przy ognisku, odświeżyć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy? Jeśli tak (i lub wiele więcej) zajrzyj na www.turystyka.zhp.wlkp.pl/jott i dołącz do nas w maju w Imiołkach k. Gniezna!


  22.03.08
  Wspomnienie Arsenału
  W sobotę, 15 marca, duch Rudego, Alka i Zośki zawisł nad mglistym pleszewskim niebem, przypominając nam na czym polega harcerska przyjaźń, braterstwo i oddanie. Zbliżająca się rocznica akcji pod Arsenałem pozwoliła nie tylko, na nowo, poszukać, wśród leśnej ciszy, duchowego dziedzictwa tych niezwykłych chłopców, harcerzy- jak my- zastanowić się nad tym, jak wspaniałe przykłady życia zostawili nam w spadku, ale stała się też okazją do szczególnego spotkania. Dawno bowiem już nie zebraliśmy się w takim gronie: wędrowników i harcerzy starszych. Było wino, kobiety i śpiew... Dobra, żartowałem- gitara, harcerki i zupa! Nad rwącym Nerem stanął pomnik Polski Walczącej. Wykonany wspólnymi siłami. Wielki i monumentalny. Jakby pomnik przeszłości skrywany tu przez las. Dziś odnaleziony. By wskazywać właściwy punkt na harcerskiej mapie. Dla wielu było niecodziennie. Dla wszystkich radośnie. Dla niektórych wyjątkowo. Dostać Krzyż Harcerski to chwila jedyna w swoim rodzaju. Otrzymać Naramiennik Wędrowniczy- to jakby wspiąć się na kolejny szczebel harcerskiej drabiny. Szukać drogi i odnaleźć drogę. Wyznaczyć nowy trakt. Druhu Słoniu, druhu Klonie, druhu Cacy- dziękuję. Naszemu nowemu harcerzowi z Krzyżem na piersi- druhowi Piotrkowi Kałużnemu- gratulujemy wszyscy. Niech ten węgielek z płonącego ogniska będzie znakiem przygody i służby, w którą wchodzi się jak przez jakieś tajemnicze drzwi, by zakochać się w niej i nie chcieć już wracać. Niech zaś odbijając się na lewym ramieniu, ten ogień płonie w nas, byśmy kiedy trzeba, na śmierć szli po kolei, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec...! Zośko, Rudy, Alku- dziś już nie kroczymy kamienistą ścieżką ku śmierci, nie musimy, dziś jednak pamiętamy- i walczymy, lecz na innym polu. Chcemy zostawić to miejsce, nasz mały wielki świat, trochę lepszym, niż je zastaliśmy.


  10.03.08
  Dzień Myśli Braterskiej
  Od 82 lat skauci na całym świecie obchodzą każdego 22 lutego najważniejsze dla ich święto jakim jest Dzień Myśli Braterskiej. Data święta przyjaźni jest nie przypadkowa, gdyż na świat w tym dniu przyszli założyciela ruchu skautowego sir Robert Baden Powell i jego żona Olave. Co roku stanowi to okazję dla wszystkich organizacji harcerskich w Polsce do uroczystych spotkań i przesyłania sobie serdecznych życzeń. Tegoroczny DMB w Hufcu Pleszew przebiegał pod hasłem braterstwa w różnych częściach naszego miasta i powiatu. Z początku zostaliśmy wszyscy podzieleni według kolorów na różne grupy, w których mieliśmy się integrować przy wykonywaniu wytyczonych zadań. Ułatwiło to poznanie się różnym środowiskom, o których za dużo nie wiedzieliśmy. Wspólne malowanie czy nauka szyfrów stanowiła jeden z elementów zabawy. Wiele radości wzbudziły prezentowane przez grupy przed harcerską bracią okrzyki i piosenki zuchowe. Największym hitem okazał się "Zorro", gdyż piosenka ta została wykonana przez większość grup. Czym byłby DMB bez życzeń? Przed uroczystością można było wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki życzenia w formie krótkiej adnotacji i liścików. Pod koniec święta dh Komendantka wraz z dh Markiem rozdali zawartość skrzyneczki. Obchody zakończył jak na harcerzy przystało krąg, po czym wszyscy w świetnych humorach rozeszliśmy się do domów. Podziękowania za przygotowanie święta przyjaźni należą się dh Dominice Mitman i 16DH im. Ludwika Zawieji. Wszystkim harcerzom życzymy wszystkiego najlepszego i do zobaczenia za rok.

  16.02.08
  Wszystkich serdecznie zapraszamy na Dzień Myśli Braterskiej, który odbędzie się 22.02.2008r. (piątek) o godz. 17 w ZSP nr 1 w Pleszewie, ul. Szkolna 5. Można zaprosić swoich przyjaciół, rodziców. Do zobaczenia w piątek.
  Drużynowa 16 DH pwd Dominika Mitman


  16.02.08
  Zimowe ferie już za nami, (niestety) ale pozostał nam wspomnień czar. 29.01. odbyła się już po raz VII Historyczna Gra po Mieście Powstanie Wielkopolskie, całkiem fajna sprawa . Mieliśmy przyjemność gościć dużą grupę dzieci z zaprzyjaźnionego Domu Kultury wraz z opiekunami. Zanim wyruszyliśmy na trasę to odbył się apel i złożyliśmy powstańczą przysięgę. Zadania na trasie bardzo różne, łączyły w sobie umiejętności , wiedzę i sprawność . Końcowy efekt był taki:

  I miejsce
  patrol Parasol patrolowa - Magdalena Chatlińska skład: Bartek Głowacki, Iza Sobczak, Asia Strumińska, Asia Andersz, Judyta Drygas.

  II miejsce
  patrol Żubry patrolowy - Maciej Banaszyński skład: Gosia Spychaj, Klaudiusz Szulc, Dominik Świderski, Mateusz Rembiasz, Szymon Wojciechowski

  III miejsce
  patrol Bobry patrolowa Nina Kasperska skład: Bartek Sawada, Jakub Grabowski, Maciej Antczak, Marek Zawistowski, Krzysztof Miaskowski, Mateusz Lechman

  W drugim tygodniu ferii odbyły się biwaki w pionach , osobno biwakowali : harcerze młodsi w szkole w Sowinie Błotnej pod komendą dh. pwd Dominiki Mitman . Program biwaku był bardzo urozmaicony : uczyliśmy się tańczyć cza - czę , poznawaliśmy podstawy pierwszej pomocy , wspólnie gotowaliśmy , chodziliśmy na leśne wycieczki , ale najważniejsze że druhna Magdalena Łączna z 16 DH i druh Bartek Sawada z 7 DH złożyli Przyrzeczenia Harcerskie. Cały hufiec gratuluje druhnie Magdzie i druhowi Bartkowi.

  Bieszczadzkie disco i taniec belgijski, czyli biwak starszoharcerski w Taczanowie - napisała dh Monika Andersz
  14.02.2011

  Zostań Animatorem Czasu Wolnego !!!